Marsz Pamięci 2012 w 70 rocznicę „Einsatz Reinhard”

W niedzielę 22 lipca br. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma we współpracy z organizacjami żydowskimi i korczakowskimi zorganizował w Warszawie Marsz Pamięci w związku z 70 rocznicą „Einsatz Reinhard”, czyli operacji eksterminacji Żydów w Generalnej Guberni, oraz pierwszej akcji likwidacyjnej Getta Warszawskiego. Tego dnia przypadła również 133 lub 134 rocznica urodzin Janusza Korczaka (właśc. Henryk Goldszmit, ur. się w 1878 lub 1879 r.) – lekarza, pedagoga, pisarza i prekursora działań na rzecz praw dzieci, opiekuna sierot getta warszawskiego, który wraz ze swoimi podopiecznymi został przez hitlerowców zamordowany w obozie zagłady w Treblince 6 sierpnia 1942 r.

Marsz Pamięci zgromadził blisko 1000 osób. Wyruszył z Umschlagplatz w kierunku Domu Dziecka nr 2 im. dr Janusza Korczaka przy ulicy Jaktorowskiej. Trasa marszu wiodła między innymi koło Muzeum Więzienia Pawiak. Na placu przed budynkiem muzeum został zorganizowany dodatkowy punkt zborny, gdzie kolejne osoby mogły dołączyć do pochodu maszerujących. Obok nowych uczestników w miejscu tym na kolumnę Marszu Pamięci oczekiwali także wolontariusze, którzy rozdawali wodę oraz wstążki pamięci, na których zostały wypisane imiona dzieci zamordowanych w czasie Holokaustu. Pod domem dziecka imienia Janusza Korczaka zebrani zawiesili te szczególne wstążki, aby dać dowód pamięci o najmłodszych ofiarach Shoah.