Dni Pamięci Pawiaka 2010

Dni Pamięci Pawiaka, obchodzone w dniach 28 – 30 września, 1 października 2010 r. w Muzeum Więzienia Pawiak i Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha, jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uroczystość stanowiła wyjątkową lekcję historii, skierowaną głównie do młodego pokolenia. Program edukacyjno-artystyczny był bardzo urozmaicony. Oprócz interesujących wykładów znanych historyków, zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać poruszających relacji byłych więźniów Pawiaka. Artyści z towarzyszeniem chóru tradycyjnie przygotowali również przedstawienie „Pawiak był etapem”. Uroczystość zwieńczyły obchody jubileuszu 45-lecia Muzeum Więzienia Pawiak połączone z uczczeniem pamięci ofiar hitlerowskich więzień i obozów koncentracyjnych. Zaproszeni gości w asyście warty honorowej zapalili symboliczne znicze i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego i tablicami memoratywnymi, wręczono również okolicznościowe dyplomy oraz zaprezentowano pokaz multimedialny na temat historii Pawiaka. Na zakończenie Dni Pamięci Pawiaka odbył się koncert pt. „Krwawe świadectwo” w hołdzie ofiarom II wojny światowej w wykonaniu Dominiki Świątek i Andrzeja Perkmana.