Lekcje online

W związku z sytuacją epidemiologiczną i zamknięciem placówek muzealnych zapraszamy do udziału w lekcji online pt. „Badania” i „rozwałki” – Pawiak jako symbol okupacyjnego terroru.

Lekcja przybliża założenia polityki hitlerowskiej Rzeszy Niemieckiej na okupowanych ziemiach polskich – czemu służył i jak objawiał się stosowany terror. Jedno z ogniw systemu represji stanowił Pawiak, wówczas więzienie śledcze gestapo. Więźniowie to przykładowo przedstawiciele inteligencji i warstw przywódczych społeczeństwa polskiego. Wielu osadzonych stanowili także żołnierze konspiracji. Okupacyjna historia więzienia związana jest również z Holokaustem. „Ustawiczna niepewność” tak określił egzystencję za pawiackimi murami jeden z osadzonych. Wpływ na taki stan miały między innymi „badania” i „rozwałki”, które znamionowały codzienność uwięzionych i uczyniły z Pawiaka jeden z symboli okupacyjnego terroru.

Lekcja online odbywa się w programie zoom. Koszt zajęć 90 PLN.

Rezerwacja zajęć: Robert Hasselbusch i Mariusz Wanarski,
e-mail: pawiak@muzeumniepodleglosci.art.pl , tel. 22 831 92 89.

Zachęcamy do zapoznania się z prelekcjami online przygotowanymi przez naszą placówkę w związku z akcją „Zima w mieście”.

W gestapowskim płaszczu bądź przez zwyżkę strażniczą – ucieczki z Pawiaka, link:
https://www.youtube.com/watch?v=u4XUDaR0uv8

Koziołek Matołek a Pawiak – przedmioty wykonywane przez więźniów, link:
https://www.youtube.com/watch?v=Mz3Asf_SJm0