Akcja „Lato w mieście 2012” w Muzeum Więzienia Pawiak

„Pożycz plasteliny”, „podaj gumki do ścierania” bądź „czy można prosić ołówek” słyszało się co chwila uczestnicząc w zajęciach plastycznych, jakie 6 lipca odbyły się w Muzeum Więzienia Pawiak. W ramach imprezy „Lato w mieście 2012” nasza placówka gościła grupę dzieci z Ośrodka Edukacji Kulturalnej „Sadyba”. Wzorem zimowej odsłony akcji, po krótkim i ogólnym ze względu na wiek uczestników wprowadzeniu historycznym, przygotowaliśmy dla najmłodszych kredki, plastelinę oraz bloki rysunkowe w celu zachęcenia do narysowania lub ulepienia według wzoru prezentowanych na ekspozycji pamiątek po więźniach takich jak: broszki, kartki pocztowe, karty do gry czy figurki zwierząt. Wykorzystując piękną słoneczną aurę zorganizowaliśmy zajęcia w Lesie Pamięci, gdzie dzieci wespół z opiekunami oraz pracownikami muzeum oddali się pasji rysowania oraz lepienia. Podczas wspólnych prac nie brakowało wielu interesujących rozmów poświęconych tematyce bajek oraz bohaterom kreskówek. W efekcie trwającego około półtorej godziny spotkania powstały korale, figurki czy rysunki. Prace nie zawsze związane były z tematyką pawiacką, ale na przykład dotyczyły otaczającej uczestników aury i natury. Dla jednej z nich tematem przewodnim były biedronki, które co jakiś czas siadając na rękach i ubraniach młodych artystów wprowadzały charakterystyczne dla dzieci poruszenie. Ku zadowoleniu organizatorów przez całe spotkanie uczestników nie opuszczały dobre humory, a uśmiechy stale goszczące na twarzach najmłodszych były dla pracowników muzeum najlepszym podziękowaniem.