WYSTAWA: “Radzymin 1920. Ratunek dla Europy”


Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego zapraszają na wernisaż wystawy “Radzymin 1920. Ratunek dla Europy” w ramach Galerii Malarstwa Historycznego.

Wydarzenie rozpocznie się w środę 5 lipca 2023 o godzinie 12.00 w sali im. Karola Beyera w budynku Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Rok 1920 przyniósł prócz zwycięstwa nad Rosją bolszewicką i obrony odzyskanej niepodległości, ratunek całemu kontynentowi. Nie jest tajemnicą, iż Polska była tylko pomostem do wzniecenia płomienia rewolucji komunistycznej w całej Europie Zachodniej. Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła malarskie ze zbiorów Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego poświęcone wielkim postaciom wojny z 1920 roku jak i zwykłym żołnierzom. Na ekspozycji znajdą się także medale upamiętniające Bitwę Warszawską ze zbiorów Muzeum Niepodległości.


Kuratorzy wystawy: Maciej Jakubowski, dr Grzegorz Kuba.

Wybór eksponatów: Małgorzata Karolina Piekarska.

Wystawa potrwa do 14 sierpnia 2023.

WERNISAŻ: Miasto Maków nad Orzycem


W piątek 23 czerwca 2023 roku o godz. 12.00 zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wystawy “Miasto Maków nad Orzycem”.

Będzie to pierwsza publiczna prezentacja zabytków dokumentujących historię Makowa Mazowieckiego. Dzieje tej niewielkiej północnomazowieckiej miejscowości ujęte są tu z perspektywy jego zwykłych mieszkańców. Ekspozycja złożona głównie z XIX i XX-wiecznych dokumentów oraz fotografii przedstawia miasto i ludzi, którzy je zamieszkiwali. Drugą grupę zabytków stanowią przedmioty codziennego użytku towarzyszące pracy, edukacji i wydarzeniom religijnym. Wystawa podkreśla także znaczenie i rolę miasta jako swoistego centrum istotnych wydarzeń dla najbliższej okolicy. Miejsca, w którym wielu mieszkańców powiatu makowskiego spędzało znaczną część swojego życia.

Wystawa potrwa do 2 sierpnia 2023 roku.

23 czerwca 2023 (piątek), godz. 12.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
Galeria Brama Bielańska
ul. Czujna
01-532 Warszawa


WYSTAWA: Hakob Mikayelian. Obrońcy Radzymina.


We wtorek 13 czerwca 2023 roku o godz. 12.00 zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na prezentację wystawy “Hakob Mikayelian. Obrońcy Radzymina”. Ekspozycja poświęcona jest postaciom z historii bojów o Radzymin w 1920 roku. Na wystawie zobaczymy m. in.: portret Stanisława Marszała – burmistrza z czasów Bitwy Warszawskiej, księdza Andrzeja Rudzkiego – wikarego z Radzymina, Dominika Rusiniaka – kierownika Szkoły Powszechnej w Radzyminie, por. Ludwika Kosteckiego – komendanta biura werbunkowego w Radzyminie, oraz dr. Eugeniusza Kolca – lekarza powiatowego.

Wydarzenie pod egidą nowego oddziału Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

13 czerwca 2023 roku, godzina 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa




WYSTAWA: Finisaż wystawy „Radzymin – w obronie Odrodzonej”


W sierpniu 2023 roku zostanie otwarty oddział Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Zapowiedzią ekspozycji stałej, która zostanie zaprezentowana w nowej instytucji jest wystawa  „Radzymin – w obronie Odrodzonej”. Jej finisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 14.00 w Galerii Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Na wystawie w ramach Galerii Malarstwa Historycznego zaprezentowane zostały obrazy współczesnych artystów związane z tematem Bitwy Warszawskiej 1920, z uwzględnieniem zagadnień dotyczących walk na linii frontu w okolicach Radzymina. Podtytuł „w obronie Odrodzonej” nawiązuje do burzliwych dziejów batalii o granice II RP. Na wystawie znajdują się między innymi wizerunki Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Jana Paderewskiego. Zobaczymy także żołnierzy Wojska Polskiego w różnorakim umundurowaniu, jakim wtedy używano na froncie oraz miejsca pamięci związane z okolicami bitwy pod Radzyminem 1920.

Radzymin – miasto „Cudu nad Wisłą” – jest symbolicznym miejscem na mapie Mazowsza. Zaistniała potrzeba upamiętnienia bitwy stoczonej tam w dniach 13–15 sierpnia 1920 roku, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uniemożliwiła rozpowszechnienie się komunizmu na Europę. Jest to wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Mazowieckiego i gminy Radzymin. Obiekty nowego oddziału Muzeum Niepodległości są zlokalizowane przy ul. Jana Pawła II, naprzeciwko zabytkowej nekropolii, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w walkach na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku.

Wystawa współorganizowana z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.




13 czerwiec 2023, wtorek, godz. 12.00
Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości



WERNISAŻ: „ Poszły wici po zaściankach. Insurekcja 1863” – wystawa


Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy pt. „ Poszły wici po zaściankach. Insurekcja 1863”, który odbędzie się dnia 27 kwietnia 2023 roku, godzina 12.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej . Tytuł wystawy wynika z drobnoszlacheckiego charakteru zrywu narodowowyzwoleńczego z lat 1863-1865.

Rdzeń wystawy stanowią obrazy Wojciecha Piechowskiego (1849-1911), artysty malarza urodzonego  w Nosarzewie Borowym niedaleko Mławy.

Pierwszy z nich „Puszczyk”, namalowany w 1907 roku w nurcie romantycznym, przedstawia śmierć rannego powstańca styczniowego, drugi, namalowany w 1890 roku, znany jest pod wymiennie stosowanymi,  wymownymi tytułami: „Pożegnanie” lub „Za chlebem”.

Wojciech Piechowski odebrał staranne wykształcenie malarskie. Był uczniem Wojciecha Gersona, Warszawskiej Szkoły Rysunkowej. Doskonalił swoje umiejętności w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w prywatnej pracowni Józefa Branta. W okresie pobierania nauki zawarł największe przyjaźnie z Antonim Piotrowskim i Józefem Chełmońskim, szczególnie ten ostatni wysoko cenił sztukę przyjaciela. Piechowski doceniany przez współczesnych za granicą, niedoceniany w kraju należy niestety do grona artystów zapomnianych.

Ponadto na wystawie zaprezentujemy m.in.: pas kontuszowy, dokumenty, fotografie, XIX- wieczną broń czarnoprochową oraz granitową rzeźbę, która według tradycji towarzyszyła oddziałowi powstańczemu dowodzonemu przez Zygmunta Padlewskiego.

Wystawa będzie prezentowana od 27 kwietnia do 20 czerwca 2023 r. w Galerii Malarstwa Historycznego Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Muzeum Niepodległości w Warszawie, które odbywają się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

27 kwietnia 2023 roku, godzina 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


WYSTAWA: Być Kobietą… Twórczość młodego pokolenia.


Zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wystawy “Być Kobietą… Twórczość młodego pokolenia”, który odbędzie się w piątek 10 marca 2023 roku o godz. 12.00.

Zaprezentujemy twórczość młodej mazowieckiej artystki Zuzanny Koźlakiewicz, która swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła mając 6 lat. Podczas zajęć plastycznych odkryła swoją pasję do malowania. Dzięki tym zajęciom poznała wiele technik rysunku i malarstwa, a jej prace zostały wielokrotnie wyróżnione w konkursach. Jest laureatką między innymi w konkursie „Interpretacji plastycznej wiersza Cypriana Kamila Norwida’’ organizowanym przez Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w konkursie „Kardynał Stefan Wyszyński – Wielki Polak’’organizowanym przez Parafię Rzymsko – Katolicką w Mławie oraz w konkursie „Natura dla wody ”organizowanym przez zakład WODKAN w Ciechanowie. Jej praca wygrała również I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Niepodległa, Niepokorna” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Wystawa potrwa do 11 kwietnia 2023 roku.

10 marca 2023 roku, godz. 12.00

Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Czujna
01-532 Warszawa


WYSTAWA: Ballada Napoleońska. 210 lat od upadku Księstwa Warszawskiego.


Wiosną 1813 roku Armia Księstwa Warszawskiego wycofywała się z swoich rodzimych terenów. Padały kolejne twierdze jak Zamość, Modlin czy Toruń. Książę Józef Poniatowski ze swoimi siłami podążył za armią francuską do Saksonii, a ziemie polskie znalazły się pod rosyjską okupacją. Nastąpił koniec odrodzonego zalążku państwowości dawnej Rzeczypospolitej, opartego na sojuszu z Cesarzem Francuzów.

Jednak legenda Napoleona I jeszcze długo będzie wszechobecna w dworach polskich. Wielu późniejszych bojowników o wyzwolenie naszej ojczyzny będzie się odwoływało do spuścizny tego wielkiego wodza na czele z Józefem Piłsudskim i Legionami Polskim. To w okresie wojen rewolucyjnej Francji i napoleońskich wybiły się tak wielkie postacie w Historii Polski jak Jan Henryk Dąbrowski, Józef Poniatowski, czy Józef Zajączek. Na kodeksie Napoleona opierano pierwsze narodowe konstytucje, a za sprawą Józefa Wybickiego sam cesarz trafił do naszego hymnu.

Ballada to liryczny utwór nacechowany emocjami i właśnie taka jest legenda Napoleona I, z jednej strony gloryfikacja jego wielkich sukcesów, z drugiej strony upadek i tęsknota z nim.

Zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wystawy, który odbędzie się w czwartek 9 marca 2023 o godz. 13.00. Wystawa będzie się składała z dwóch części. Pierwsza to wystawa planszowa pt. „Dał nam przykład Bonaparte!”, którą użycza nam Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, a druga to pocztówki o tematyce napoleońskiej i Księstwa Warszawskiego prezentowane ze zbiorów prywatnych znanego, mazowieckiego kolekcjonera Mariana Sołobodowskiego.

Wystawa będzie prezentowana do 11 kwietnia 2023 roku.

9 marca 2023 roku, godz. 13.00

Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Czujna
01-532 Warszawa



FINISAŻ: Pejzaże Orkana – wystawa fotografii Wojciecha Noworyty


W środę 8 marca 2023 roku o godz. 13.00 zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na finisaż wystawy czasowej Pejzaże Orkana – wystawa fotografii Wojciecha Noworyty.

Wojciech Noworyta na swoich fotografiach przedstawia piękno krajobrazu Podhala, Pienin, Gorców i Tatr, miejsc związanych z postacią Władysława Orkana słynnego pisarza okresu „Młodej Polski” i oficera Legionów Polskich.

Wystawie towarzyszy katalog.

8 marca 2023 roku, godz. 13.00

Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Czujna
01-532 Warszawa


WYSTAWA: Karol Lewakowski- 1836-1912


W czwartek 9 lutego 2023 roku o godz. 13.00 zapraszamy do Galerii Brama Bielańska na wernisaż wystawy czasowej Karol Lewakowski- 1836-1912. Ekspozycja planszowa powstała we współorganizacji z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i dotyczy Karola Lewakowskiego – powstańca styczniowego, posła do parlamentu austriackiego 1884-1897 Ligi Narodowej i Stronnictwa Ludowego, wybitnego działacza społecznego, prawnika. Nigdy nie porzucił sprawy niepodległościowej, a pod koniec życia był jednym z założycieli Muzeum w Rapperswil.

Wystawa będzie prezentowa do 24 lutego 2023 roku.

9 lutego 2023 roku, godz. 13.00

Galeria Brama Bielańska
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Czujna
01-532 Warszawa


WYDARZENIE: 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – prezentacja publikacji i wernisaż wystawy


Trwają obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił rok 2023 Rokiem Powstania Styczniowego oraz Rokiem Aleksandra Sochaczewskiego. Na pamiątkę tamtych wydarzeń wydawnictwo Green Light Media i miesięcznik Zielony Sztandar wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie przygotowały wystawę okolicznościową pt. 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. „Pod Sztandarem z Orłem Białym 1863”. W środę 8 lutego 2023 roku o godz. 14.00 zapraszamy do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) na wernisaż wystawy.

Ekspozycja przybliża najistotniejsze informacje o Powstaniu Styczniowym. Eksponuje publikacje książkowe naszych muzeów związane z powstaniem. Prezentuje dziedzictwo w malarstwie tego największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Przybliża symbolikę i artefakty związane z powstaniem. Wskazuje na udział w nim warstwy chłopskiej oraz, co istotne, pokazuje wpływ Powstania Styczniowego na umocnienie polskiej świadomości narodowej i wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków. Wystawa potrwa do 9.03.2023.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

8 lutego 2023 roku, godz. 14.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa