WYSTAWA: Finisaż wystawy „Radzymin – w obronie Odrodzonej”

W sierpniu 2023 roku zostanie otwarty oddział Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie. Zapowiedzią ekspozycji stałej, która zostanie zaprezentowana w nowej instytucji jest wystawa  „Radzymin – w obronie Odrodzonej”. Jej finisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 14.00 w Galerii Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

Na wystawie w ramach Galerii Malarstwa Historycznego zaprezentowane zostały obrazy współczesnych artystów związane z tematem Bitwy Warszawskiej 1920, z uwzględnieniem zagadnień dotyczących walk na linii frontu w okolicach Radzymina. Podtytuł „w obronie Odrodzonej” nawiązuje do burzliwych dziejów batalii o granice II RP. Na wystawie znajdują się między innymi wizerunki Józefa Piłsudskiego, generała Tadeusza Jordan Rozwadowskiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Jana Paderewskiego. Zobaczymy także żołnierzy Wojska Polskiego w różnorakim umundurowaniu, jakim wtedy używano na froncie oraz miejsca pamięci związane z okolicami bitwy pod Radzyminem 1920.

Radzymin – miasto „Cudu nad Wisłą” – jest symbolicznym miejscem na mapie Mazowsza. Zaistniała potrzeba upamiętnienia bitwy stoczonej tam w dniach 13–15 sierpnia 1920 roku, która zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uniemożliwiła rozpowszechnienie się komunizmu na Europę. Jest to wspólne przedsięwzięcie Samorządu Województwa Mazowieckiego i gminy Radzymin. Obiekty nowego oddziału Muzeum Niepodległości są zlokalizowane przy ul. Jana Pawła II, naprzeciwko zabytkowej nekropolii, gdzie znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w walkach na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku.

Wystawa współorganizowana z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

13 czerwiec 2023, wtorek, godz. 12.00
Galeria Brama Bielańska