Dotacja dla Muzeum Niepodległości!


Muzeum Niepodległości informuje, że otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju na realizację Projektu Rewitalizacja muru Carnota – etap I dokumentacja.

WYSTAWA: Wernisaż plenerowej ekspozycji pt. „Wolność. Równość. Niepodległość. Wystawa podsumowująca konkurs na plakat towarzyszący obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego”


Zapraszamy na wernisaż plenerowej ekspozycji pt. „Wolność. Równość. Niepodległość. Wystawa podsumowująca konkurs na plakat towarzyszący obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.” Organizacja konkursu jest związana z obchodami Roku Powstania Styczniowego, który na wniosek Muzeum Niepodległości w Warszawie, został ustanowiony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. W roku 2023 zorganizowaliśmy wiele wydarzeń i  uroczystości upamiętniających bohaterstwo powstańców i działaczy niepodległościowych. Powstanie styczniowe odegrało istotną rolę w podtrzymywaniu patriotyzmu, polskiej tożsamości i odnowieniu idei niepodległościowych — wartości nieprzemijających, nadal aktualnych i istotnych również w XXI wieku. Hasło „Wolność. Równość. Niepodległość”, które występuje na sztandarach i medalionach z okresu powstania styczniowego, stanowiło inspirację dla uczestników konkursu.

Wystawa plenerowa prezentowana będzie na dziedzińcu Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej — oddziale Muzeum Niepodległości w Warszawie i miejscu, w którym wolność i życie utraciło wielu powstańców styczniowych. Podczas wernisażu wystawy odbędzie się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu. Na ekspozycji plenerowej zaprezentujemy nagrodzone przez komisję konkursową prace wraz z najciekawszymi nadesłanymi projektami plakatów. Wystawa plenerowa będzie czynna do końca obchodów Roku Powstania Styczniowego.20 czerwca 2023 roku, godzina 17.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


Noc Muzeów w X Pawilonie


W imieniu Muzeum Niepodległości, jego oddziału – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Stowarzyszenia WEST, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na artystyczne zwieńczenie tegorocznej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej, w sobotę 13 maja 2023 r.

Plenerowy koncert „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej” w wykonaniu dziesięciorga artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”  rozpocznie się o godz. 21:00, w pobliżu Muzeum X Pawilonu w Cytadeli (ul. Skazańców 25). Początek całej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej natomiast już od 19:00.  Na całe wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy także w imieniu patronów medialnych koncertu  –  TVP Historia, Polskiego Radia, Gościa Niedzielnego, Tygodnika Przegląd, Tygodnika „Solidarność”, Zielonego Sztandaru oraz portalu Tysol.pl.

Koncert będzie tytułową muzyczną opowieścią – aktorzy, wokaliści i muzycy z „Sonanto” rozpoczną ją od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków.

Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych.

Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję” (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner), „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski) i wiele innych.

Zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem koncertu:

Program całego wydarzenia:

 • godz.19:00 – 22:30 – Pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863;

  Członkowie Grupy Historycznej Niepodległość 1863 to pasjonaci, szczególnie zainteresowani ostatnim romantycznym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków w XIX w. Stroje z epoki, kobiece i męskie,  w których występują rekonstruktorzy są pieczołowicie odtworzone według historycznych wzorców. Oryginalne elementy  ekwipunku uzupełnione współcześnie wykonanymi replikami dopełniają obraz przedstawicieli różnych warstw społecznych żyjących w Królestwie Polskim. Tego rodzaju spotkania, to wyjątkowa okazja, żeby dotknąć żywej historii.

 • godz. 19:00 – Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów” (sala audiowizualna im. Karola Beyera);

  Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów”, to zajęcia dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 6-10 lat. Uczestnicy warsztatów poznają technikę porozumiewania się za pomocą „alfabetu stukanego”, wykorzystywanego. przez więźniów X Pawilonu.  Wsparcie dorosłych członków rodziny przyda się również dzieciom przy rozwiązywaniu łamigłówek.

 • godz. 20:00 i 22:00 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawach;

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów.  Najsłynniejszym więzieniem śledczym epoki zaborów, zlokalizowanym na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 na wzgórzu żoliborskim z rozkazu cara Mikołaja I.  Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak: Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej w Muzeum X Pawilonu jest galeria malarstwa malarza – sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii.

 • godz. 21:00 – „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej”

 • godz. 19:00 – 22:30 – Prezentacja samochodów zabytkowych epoki PRL-u, we współpracy z Automobilklubem Polski;


  Na dziedzińcu X Pawilonu zostaną zaprezentowane trzy wyjątkowe samochody, pamiętające minioną epokę. To gratka dla miłośników motoryzacji w każdym wieku. Członkowie Automobilklubu Polski postarają się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania dotyczące prezentowanych samochodów.

 • godz. 19.00 – 00:30 – w Galerii Brama Bielańska wystawa „Dzieło rąk naszych wspieraj” (Ps 90,17) Judaika Grzegorza Dudały (inspirowana tradycyjną wycinanką żydowską) z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Więcej informacji:

Paweł Krasowski, WEST, tel. 668 339 751

Jarosław Jaskólski, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, tel. (22) 839 95 70

WYDARZENIE: Salon Dobrej Książki – „Wspomnienia” Jana Dębskiego. Część I i II


Drogi czytelniku,

Serdecznie zapraszam Cię na Salon Dobrej Książki, który odbędzie się już niebawem, 19 kwietnia 2023 roku o godzinie 13.00 w kawiarence Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości . Na wydarzeniu będziemy mieli okazję zapoznać się z wydawnictwem pt. “„Wspomnienia” Jana Dębskiego. Część I i II“. W dyskusji wezmą udział Piotr Maroński oraz dr Mateusz Ratyński (MHPRL).

Jeśli szukasz inspiracji do czytania i chcesz spędzić miło czas w towarzystwie ludzi z podobnymi zainteresowaniami, to koniecznie zarezerwuj sobie ten termin w swoim kalendarzu.

Do zobaczenia na Salonie Dobrej Książki!„Wspomnienia” spisane w latach 60. i 70. XX wieku zaczynają się narracją o życiu w podradomskiej wsi Mirzec w ostatniej dekadzie wieku XIX, a kończą opowieścią na temat organizowania polskiej oświaty na przyłączonym do kraju Dolnym Śląsku tuż po drugiej wojnie światowej. Jan Dębski odegrał znaczącą rolę w polskiej polityce, szczególnie w pierwszej dekadzie niepodległości, lecz nigdy nie należał do postaci pierwszego planu. Jego długie życie przypadło na kilka epok historycznych. Był wybitnym posłem, wicemarszałkiem sejmu.

Tekst portretuje środowiska, do których autor należał: m.in. belgijską Polonię, inteligencję Radomia czasu pierwszej wojny światowej i Chełma w 1918 roku, warszawską i europejską elitę polityczną dwudziestolecia. Szczególną wartość mają informacje o pracach parlamentu w latach 1919–30.

Książka ukazuje się drukiem po raz pierwszy, w opracowaniu biografa Dębskiego, Mateusza Ratyńskiego.

 ISBN 978-83-65248-66-4,
Wydawca: Muzeum Historii Polski,
Wstęp i opracowanie: Mateusz Ratyński,
Liczba stron: cz. I 358 strony, cz. II 384 strony19 kwietnia 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


WYSTAWA: Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Mąż Stanu i Artysta


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Mąż Stanu i Artysta”, który odbędzie się 16 marca 2023 o godzinie 13.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Niepodległości przybliża postać wybitnego Polaka, który swoimi działaniami wspierał dążenie do niepodległości, a ze sprawy polskiej uczynił jeden z głównych problemów na konferencji paryskiej po zakończeniu I wojny światowej. Na wystawie wykorzystano materiały znajdujące się w  kolekcji zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – jeden z najwybitniejszych Polaków, którego życie i twórczość przypadły na bardzo burzliwy okres historii Polski i Europy. Sławny na całym świecie artysta, geniusz fortepiany, czynnie zaangażowany w politykę mającą na celu odrodzenie Polski. W 1919 roku został premierem odrodzonej Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Pochowano go na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Ignacy Paderewski odznaczony był m.in. Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego, Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta i pośmiertnie Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

16 marca 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej


W sobotę 12 marca 2023 r. o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzenie po ekspozycji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w ramach cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”. Z wnętrzami Cytadeli Warszawskiej zapozna Państwa adiunkt  Michał Cieślak.


„Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” to cykl realizowany w naszym muzeum w wybrane soboty i niedziele. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu do muzeum.

12 marca 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej


W sobotę 11 marca 2022 r. o godz. 13.00 zapraszamy na oprowadzenie po ekspozycji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w ramach cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”. Z wnętrzami Cytadeli Warszawskiej zapozna Państwa kustosz Katarzyna Skorupa-Malińska.

„Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem” to cykl realizowany w naszym muzeum w wybrane soboty i niedziele. W te dni w Muzeum Niepodległości i jego oddziałach można uczestniczyć w oprowadzeniu po ekspozycji bez konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 100 zł. Aby wziąć udział w tym wydarzeniu, wystarczy opłata za bilet wstępu do muzeum.

11 marca 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej
Oddział Muzeum Niepodległości
ul. Skazańców 25
01-532 Warszawa


Zwiedzanie wystawy czasowej: „Walery Eljasz Radzikowski (1841-1905) – artysta i patriota”


W niedzielę 5 lutego 2023 roku o godz. 12,00 zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej pt. „Walery Eljasz-Radzikowski (1841-1905) – artysta i patriota”, które poprowadzi kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości i autorka wystawy – Małgorzata Karolina Piekarska.

5 lutego 2023 roku, godzina 12.00

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Oddział Muzeum Niepodległości

ul. Skazańców 25

01-532 WarszawaKonferencja naukowa poświęcona 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego


Zarząd Stowarzyszenia Klub Miłośników Dawnych Militariów Polskich, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Dawnej Broni i Barwy oraz Muzeum Niepodległości zapraszają na Konferencję naukową poświęcona 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, która odbędzie się 4 lutego o godz. 11.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.|

Program konferencji:

 1. Izabela Prokopczuk – Runowska (kustosz MWP):  Żałoba narodowa i Powstanie Styczniowe w biżuterii patriotycznej. Symbolika i forma na podstawie zbiorów MWP.
 2. Prof. Marek Dutkiewicz (prezes Zarządu Głównego SMDBiB):  Umundurowanie służby zdrowia Powstania Styczniowego.
 3. Jacek Jaworski (prezes SKMDMP): Nieznana broń i niezwykłe uzbrojenie ochronne powstańców styczniowych.
 4. Mieczysław Siciński (emerytowany kustosz MWP): Broń dowódców Powstania Styczniowego.
 5. Tomasz Zawistowski (autor, kolekcjoner): Lwowska wystawa z okazji pięćdziesięciolecia Powstania Styczniowego w fotografii Józefa Kościeszy-Jaworskiego.
 6. Tomasz K. Żurawski (krajoznawca, członek Projektu Historycznego – Konspiracja, Wiązowna): Ślady powstańców styczniowych w powiatach otwockim, mińskim i garwolińskim.
 7. Maciej Winnik (członek Zarządu SKMDMP): Przyczynek do identyfikacji guzików formacji Powstania Styczniowego.
4 lutego 2023 roku, godzina 11.00 – 15.30

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Oddział Muzeum Niepodległości

ul. Skazańców 25

01-532 Warszawa

Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego


Główne uroczystości upamiętniające okrągłą rocznicę największego i najdłuższego zrywu niepodległościowego w historii Polski odbyły się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości –  miejscu, w którym wolność i życie utraciło wielu powstańców styczniowych.

W poniedziałek 23 stycznia 2023 roku Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda upamiętnili 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego podczas uroczystości przy Bramie Straceń. List od Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odczytał Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP i Marek Borawski/KPRP
Otrzymaliśmy również list z podziękowaniami z Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.