W tym roku odeszli…

W Święto Zmarłych wspominamy byłych więźniów Pawiaka, którzy odeszli w 2012 roku:

Jadwiga Deubel-Goller – więźniarka Pawiaka, KL Ravensbrück i KL Neubrandenburg. Wieloletnia członkini Klubu b. Więźniów Pawiaka.

Jerzy Giergielewicz – członek związku jaszczurczego, PS. „Rudy”, więzień Pawiaka, KL Majdanek, KL Flossenbürg, KL Gross-Rosen i KL Nauengamme-Drütte. Po wojnie lekarz neurolog, wieloletni pracownik Kliniki Neurologicznej Pomorskiej Akademii Medycznej i Szpitala Kolejowego w Szczecinie.

Zdzisław Jasko – uczestnik konspiracji, więzień Pawiaka i KL Sachsenhausen. Po wojnie wieloletni Prezes warszawskiego Klubu b. Więźniów Obozu Koncentracyjnego Sachsenhausen. Działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Prowadził spotkania z młodzieżą z Polski i Niemiec.

Józef Karpiński – więzień Pawiaka i Szucha, wielokrotnie przesłuchiwany. Działał w Klubie b. Więźniów Politycznych Pawiaka.

Józefa Kornatowska – uczestniczka konspiracji, więźniarka Pawiaka i KL Ravensbrück, bardzo skromna, bezstronnie pomagała osobom w trudnej sytuacji życiowej. Przez wiele lat zaangażowana w działalność Klubu b. Więźniów Politycznych Pawiaka, wiceprzewodnicząca Klubu.

Józef Kuźba – nauczyciel, więzień KL Sachsenhausen, gdzie przebywał aż do wyzwolenia obozu. Po wojnie pracował jako ekonomista. Społecznik, na emeryturze poświęcił się pracy głównie z młodzieżą niemiecką, działał na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

Henryk Łagodzki – żołnierz AK, ps. „Hrabia”, „Orzeł”. Więzień al. Szucha i Pawiaka, a następnie Gęsiówki. Uczestnik Powstania Warszawskiego, walczył w Zgrupowaniu „Chrobry II”, więzień obozów jenieckich Lamsdorf i Mühlberg. Zaangażowany w krzewienie historii Warszawy, promotor i popularyzator hejnału Warszawy.

Maria Mackiewicz – więźniarka Pawiaka i Szucha, ar. wraz z mamą Alicją, poddawana brutalnym przesłuchaniom. Po śmierci matki próbowała popełnić samobójstwo, została odratowana przez lekarzy funkcyjnych. Wywieziona do Majdanka.

Adam Nowosławski – żołnierz AK, PS. „Marysia”, więzień Pawiaka, KL Majdanek, KL Buchenwald, KL Ohrdruf. Po wojnie profesor medycyny, w latach 1974-89 członek Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej.

Maria Zieleniewska-Ginter – członkini ZWZ-AK, więźniarka Pawiaka. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Pisarka, rzeźbiarka, malarka i sportsmenka. Wyemigrowała w 1962 r.: Wielka Brytania, Francja, Maroko, Kanada i USA. Tam ukończyła wydział romanistyki i sztuki. W 1980 r. powróciła do Polski. Członkini m.in. PEN Klubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Miłośniczka zwierząt.

* * *

Wiesław Czop – wieloletni pracownik Muzeum Więzienia Pawiak, bardzo oddany i zaangażowany w działalność naszej placówki, do swoich obowiązków podchodził z rzadko spotykaną rzetelnością, powszechnie szanowany i lubiany kolega, zawsze służył radą i dobrym słowem.