
Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka (25-28 września 2012) wypełnione były interesującymi wykładami, spotkaniami ze świadkami historii i spektaklami, a zwieńczone zostały uroczystym koncertem w hołdzie ofiarom II wojny światowej. Bohaterką pierwszego dnia była Krystyna Tarasiewicz „Nike”, harcerka, więzień Pawiaka, KL Majdanek, KL Ravensbrück oraz KL Velten; dziennikarz i społecznik. Komentarz historyczny wygłosił mgr Julian Borkowski z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, który przygotował również prezentację multimedialną. Dzięki opowieściom pani Krystyny i archiwalnym zdjęciom ujrzeliśmy obraz przedwojennej Warszawy, dowiedzieliśmy się w jakim środowisku wzrastała druhna Tarasiewicz, poznaliśmy historię 54 WDH, przenieśliśmy się w rzeczywistość okupowanej stolicy, Pawiaka i obozów koncentracyjnych.
Drugiego dnia uroczystości Jan Jagielski z Żydowskiego Instytutu Historycznego wygłosił wykład zatytułowany Żydowscy więźniowie Pawiaka, w którym przedstawił sylwetki m.in Janusza Korczaka, historyka Emanuela Ringelbluma, zamordowanych Żydów z Hotelu Polskiego. Po wykładzie odbyła się premiera spektaklu pt. Egzamin z dojrzałości w reż. Marii Reif, opartego na autentycznej historii pani Danuty Brzosko-Mędryk, która na Pawiaku zdała maturę. W roli młodej Danusi wystąpiła Paulina Szostak. Pani Brzosko-Mędryk miała okazję obejrzeć przedstawienie i bardzo wzruszona podziękowała artystom za ich występ. „Maturzystka z Pawiaka” wspomniała swoje koleżanki, które były dla niej prawdziwymi bohaterkami m.in. Masię Mackiewicz i Wandę Ossowską, a zgromadzonej widowni, przede wszystkim młodym ludziom życzyła wspaniałego życia, pełnego miłości i przyjaźni, bez wojen i cierpienia.
W czwartek, 27 września, głównym punktem programu był pokaz filmu Przelot nad zdobytym miastem w reżyserii Andrzeja Kałuszko i Krzysztofa Jaszczyńskiego. Obraz pokazywał ujęcia z nagrania niemieckiego przelotu nad Warszawą we wrześniu 1939 roku. Film według twórców miał działać jak wehikuł czasu, zwłaszcza dla osób pochodzących z Warszawy. Nasi przodkowie, babcie, dziadkowie, pradziadkowie nigdy by sobie nie pomyśleli, że będziemy na nich spoglądać z góry po tylu latach za pośrednictwem filmu nagranego przez niemieckiego żołnierza. Reżyserzy opowiedzieli również o samym procesie powstania Przelotu…, oryginalne ujęcia robione były trzęsącą się kamerą więc konieczne było czyszczenie i stabilizowanie obrazu, niektóre klatki trwające 1 sekundę należało wydłużyć do kilku sekund itp. Ta żmudna praca zaowocowała powstaniem unikalnego dokumentu przedstawiającego Warszawę, która istnieje już tylko we wspomnieniach jej najstarszych mieszkańców.
Uroczystości zakończyły się koncertem muzycznym Kiedy burzono Pawiak… opartym na Mszy Polskiej autorstwa Jana Adama Maklakiewicza i Marii Szprykówny (słowa) oraz na archiwalnych materiałach ze zbiorów Muzeum Więzienia Pawiak w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego pod dyrekcją Artura Backiela w reżyserii Marii Reif. Niespodzianką dla wszystkich był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka, które wspólnie z nauczycielkami przygotowały przedstawienie Dlaczego ja? Chwalono świetny scenariusz i „dojrzałe” aktorstwo młodych wykonawców.
W Dniach Pamięci Pawiaka 2012 wzięło udział ok. 900 osób.