WYSTAWA: Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Mąż Stanu i Artysta

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “Ignacy Jan Paderewski (1860-1941). Mąż Stanu i Artysta”, który odbędzie się 16 marca 2023 o godzinie 13.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, oddziale Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Niepodległości przybliża postać wybitnego Polaka, który swoimi działaniami wspierał dążenie do niepodległości, a ze sprawy polskiej uczynił jeden z głównych problemów na konferencji paryskiej po zakończeniu I wojny światowej. Na wystawie wykorzystano materiały znajdujące się w  kolekcji zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – jeden z najwybitniejszych Polaków, którego życie i twórczość przypadły na bardzo burzliwy okres historii Polski i Europy. Sławny na całym świecie artysta, geniusz fortepiany, czynnie zaangażowany w politykę mającą na celu odrodzenie Polski. W 1919 roku został premierem odrodzonej Polski. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Pochowano go na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Ignacy Paderewski odznaczony był m.in. Wielką Wstęgą Orderu Orła Białego, Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta i pośmiertnie Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

16 marca 2023 roku, godzina 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej