Noc Muzeów w X Pawilonie


W imieniu Muzeum Niepodległości, jego oddziału – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Stowarzyszenia WEST, Polskiej Fundacji Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych pragniemy Państwa serdecznie zaprosić na artystyczne zwieńczenie tegorocznej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej, w sobotę 13 maja 2023 r.

Plenerowy koncert „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej” w wykonaniu dziesięciorga artystów zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”  rozpocznie się o godz. 21:00, w pobliżu Muzeum X Pawilonu w Cytadeli (ul. Skazańców 25). Początek całej Nocy Muzeów w Cytadeli Warszawskiej natomiast już od 19:00.  Na całe wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.

Zapraszamy także w imieniu patronów medialnych koncertu  –  TVP Historia, Polskiego Radia, Gościa Niedzielnego, Tygodnika Przegląd, Tygodnika „Solidarność”, Zielonego Sztandaru oraz portalu Tysol.pl.

Koncert będzie tytułową muzyczną opowieścią – aktorzy, wokaliści i muzycy z „Sonanto” rozpoczną ją od utworów nawiązujących do dramatycznego końca pierwszej Rzeczypospolitej, później do dramatycznych prób przywrócenia państwowości w kolejnych dekadach XIX i XX wieku, w tym w szczególności do samego Powstania Styczniowego i jego znaczenia dla dalszych zmagań o niepodległość na przestrzeni kolejnych wieków.

Artyści nawiążą do twórczości takich postaci jak Juliusz Słowacki, Franciszek Kniaźnin, Konstanty Gaszyński, Adam Asnyk, Tadeusz Miciński, Mirosław Jezierski, Roman Kołakowski i wielu innych.

Zabrzmią m.in. „Pieśń konfederatów barskich” (sł. Juliusz Słowacki, muz. Andrzej Kurylewicz), „Polonez 3 Maja” (Franciszek Dionizy Kniaźnin i Aleksander Rodowski), „Czarna Sukienka” (sł. Konstanty Gaszyński, muz. Zbigniew Preisner), „Miejcie nadzieję” (sł. Adam Asnyk, muz. Zbigniew Preisner), „Partyzanckie tango” (sł. autor nieznany, muz. Zbigniew Maciejowski) i wiele innych.

Zachęcamy do zapoznania się ze zwiastunem koncertu:

Program całego wydarzenia:

  • godz.19:00 – 22:30 – Pokazy Grupy Historycznej Niepodległość 1863;

    Członkowie Grupy Historycznej Niepodległość 1863 to pasjonaci, szczególnie zainteresowani ostatnim romantycznym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków w XIX w. Stroje z epoki, kobiece i męskie,  w których występują rekonstruktorzy są pieczołowicie odtworzone według historycznych wzorców. Oryginalne elementy  ekwipunku uzupełnione współcześnie wykonanymi replikami dopełniają obraz przedstawicieli różnych warstw społecznych żyjących w Królestwie Polskim. Tego rodzaju spotkania, to wyjątkowa okazja, żeby dotknąć żywej historii.

  • godz. 19:00 – Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów” (sala audiowizualna im. Karola Beyera);

    Warsztaty rodzinne „Cytadela szyfrów”, to zajęcia dedykowane rodzinom z dziećmi w wieku 6-10 lat. Uczestnicy warsztatów poznają technikę porozumiewania się za pomocą „alfabetu stukanego”, wykorzystywanego. przez więźniów X Pawilonu.  Wsparcie dorosłych członków rodziny przyda się również dzieciom przy rozwiązywaniu łamigłówek.

  • godz. 20:00 i 22:00 – Kuratorskie oprowadzanie po wystawach;

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów.  Najsłynniejszym więzieniem śledczym epoki zaborów, zlokalizowanym na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 na wzgórzu żoliborskim z rozkazu cara Mikołaja I.  Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak: Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Gustaw Ehrenberg, ksiądz Piotr Ściegienny, Jarosław Dąbrowski, Ludwik Waryński i wielu innych. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej w Muzeum X Pawilonu jest galeria malarstwa malarza – sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii.

  • godz. 21:00 – „Powstanie Styczniowe – muzyczna opowieść w murach Cytadeli Warszawskiej”

  • godz. 19:00 – 22:30 – Prezentacja samochodów zabytkowych epoki PRL-u, we współpracy z Automobilklubem Polski;


    Na dziedzińcu X Pawilonu zostaną zaprezentowane trzy wyjątkowe samochody, pamiętające minioną epokę. To gratka dla miłośników motoryzacji w każdym wieku. Członkowie Automobilklubu Polski postarają się odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania dotyczące prezentowanych samochodów.

  • godz. 19.00 – 00:30 – w Galerii Brama Bielańska wystawa „Dzieło rąk naszych wspieraj” (Ps 90,17) Judaika Grzegorza Dudały (inspirowana tradycyjną wycinanką żydowską) z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.




Więcej informacji:

Paweł Krasowski, WEST, tel. 668 339 751

Jarosław Jaskólski, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, tel. (22) 839 95 70