VIII Grenadier w Cytadeli Warszawskiej


 

W sobotę i niedzielę, 25 i 26 maja odbywał się na terenie Cytadeli konwent miłośników rekonstrukcji historycznych zarówno na żywo, jak i w miniaturowej skali. Impreza ściągnęła sporą publiczność.

Pasjonaci rekonstrukcji historycznych tłumnie zjechali na teren Cytadeli Warszawskiej z całej Polski. Łączy ich wspólna pasja do historii, a konkretnie do odtwarzania jej w najdrobniejszych szczegółach – mundurach, uzbrojeniu, sprzęcie, pojazdach.

W tegorocznym Grenadierze udział wzięło co najmniej kilkanaście grup rekonstrukcyjnych zajmujących się odtwarzaniem zwyczajów wojskowych oraz bitew z różnych okresów historii. Każda z nich przyprowadziła swoje pojazdy transportowe i bojowe. Grenadier to jedna z okazji, przy których wiele grup może się spotkać i współpracując ze sobą odtwarzać bitewne sceny na naprawdę dużą skalę.

Jest to także okazja do spotkania dla miłośników gier strategicznych i rekonstrukcyjnych w mniejszej skali. Plansze odwzorowujące historyczne ukształtowanie terenu, pieczołowicie dopracowane modele pojazdów, miniaturowi żołnierze – każdy z elementów jest efektem czyjejś wielogodzinnej pracy.