Rok Moniuszki w Muzeum Niepodległości

Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki „imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej”.

W 2019 r. przypadała 200. rocznica urodzin kompozytora. SejmikWojewództwa Mazowieckiego, uchwałą nr 24/18 z 19 grudnia 2018 r. ogłosił rok 2019 na Mazowszu „Rokiem Witolda Gombrowicza, Rokiem Stanisława Moniuszki i Rokiem 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego”.

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaplanowało szereg ciekawych i różnorodnych przedsięwzięć kulturalnych, które realizowane były przez cały 2019 rok łącząc historię często pomijaną w biografii kompozytora.