“Podróż do Wierszyny – Sybiracy”

W dniu 19 września 2012 r. odbył się oficjalny wernisaż wystawy zatytułowanej Podróż do Wierszyny – Sybiracy. Uroczystość prowadzoną przez redaktora Romana Czejarka – dziennikarza Telewizji Polskiej rozpoczął Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz, składając kwiaty w celi Romualda Traugutta, straconego na terenie Cytadeli Warszawskiej w 1864 r. Marszałek Bogdan Borusewicz w swoim przemówieniu przybliżył licznie zgromadzonym gościom szczegóły podróży do Wierszyny, przedstawiając realia życia zamieszkujących ją dzisiaj potomków polskich osadników.  Obecna na wernisażu Jolanta Dąbek zastępca dyrektora ds. programowych Muzeum Niepodległości podkreśliła wyjątkowość X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, zwracając uwagę na ciekawą ekspozycję stałą Sybiracy 1940-56 oraz zapowiedziała projekt rewitalizacji całości obiektu.
Licznie przybyli goście, w tym Marszałek Bogdan Borusewicz oprócz wystawy Podróż do Wierszyny-Sybiracy z dużym zainteresowaniem i skupieniem zwiedzili także stałą ekspozycję Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w szczególności wystawę Sybiracy 1940-56. Ekspozycje zaprezentowali autorzy i pracownicy Muzeum Niepodległości, odpowiadając na dociekliwe pytania zwiedzających. Na zakończenie Marszałek dokonał uroczystego wpisu do księgi pamiątkowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Zwieńczeniem wernisażu był rosyjsko-syberyjski poczęstunek, ufundowany przez sponsora. Gościom udostępniono także bezpłatny katalog wystawy.
Wystawa realizowana przez Muzeum Niepodległości i Agencję Artystyczną Grupa M-D-M prezentuje ,,małą Polskę”, wieś Wierszynę, położoną niedaleko Irkucka, a oddaloną od naszego kraju o ponad 6,5 tys. kilometrów. Ekspozycja pokazuje życie codzienne osadników, którzy przyjechali w te rejony w 1910 roku w poszukiwaniu lepszego życia. Do dnia dzisiejszego potomkowie pierwszych mieszkańców Wierszyny utrzymują tradycję, język i kulturę polską.
          Na wystawie zaprezentowano fotograficzną relację z podróży do Wierszyny Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, odbytej w towarzystwie dziennikarzy, którzy przygotowali interesujący materiał zdjęciowy. Na ekspozycję składają się unikatowe fotografie przedstawiające Wierszynę i okolice, narzędzia i sprzęty gospodarskie, zaaranżowane w ciekawy sposób przy użyciu płodów rolnych i wyrobów charakterystycznych dla omawianego regionu. Urozmaiceniem wystawy są prezentowane na dwóch telewizorach wielkoekranowych dodatkowe materiały z podróży: niepublikowane zdjęcia oraz kilkudziesięciominutowy reportaż filmowy. Autorami wystawy są Edyta Poźniak redaktor Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia, Andrzej Gajcy sprawozdawca sejmowy i dziennikarz polityczny Polskiej Agencji Prasowej oraz Tomasz Jędruchów korespondent TVP, Wirtualnej Polski i miesięcznika Eurogospodarka. Komisarzem wystawy jest Filip Żelewski adiunkt Muzeum Niepodległości w Warszawie.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Filip Żelewski