Majówka pod Flagą Biało-Czerwoną


2 maja 2013 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyła się Majówka pod Flagą Biało-Czerwoną. Impreza, zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy we współpracy z Muzeum Niepodległości z okazji Dnia Flagi, zgromadziła miłośników aktywności fizycznej, rekonstruktorów historycznych, miłośników historii Polski i innych. Podczas majówki odbył się Bieg Flagi, który w założeniu organizatorów ma się stać wydarzeniem cyklicznym. Impreza miała charakter pikniku, na którym każdy – mały i duży – mógł coś dla siebie znaleźć. Uczestnicy mogli bezpośrednio spotkać się z fragmentem historii, który została tu zaprezentowana. Historyczne miejsce, którym jest Cytadela Warszawska, było doskonałym tłem dla wystaw i prezentacji muzealnych, a także znakomitą areną dla przeprowadzenia Biegu Flagi.

W imprezie każdy mógł uczcić Dzień Flagi RP w sposób najbardziej mu odpowiadający: wziąć udział w konkursach strzeleckich, w grze miejskiej, konkursach rysunkowych i zabawach lub przebiec 10 km (wystartowało ponad 400 osób) albo przejść w kat. Nordic Walking 3 km.

7 Pułk Lansjerów Nadwiślańskich  prowadził pokazy walki lancą i szablą, można też było skorzystać z krótkiej konnej przejażdżki. Bardzo interesująca była prezentacja nowych muzeów, które powstają na terenie Cytadeli: Muzeum Katyńskie i Muzeum Wojska Polskiego. Niebywałą atrakcją była wystawa legendarnych  pistoletów VIS (MWP) i prywatnej kolekcji Pana Dariusza Marco Sartiego (najstarsza sztuka pochodziła z 1906 roku). Całość imprezy dopełniła piękna parada w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Marynarki Wojennej i fantastyczny występ Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego. Ci co dotrwali do końca, na pewno nie żałowali. Mimo długiego weekendu frekwencja dopisała.

Na imprezę przybyli  znakomici goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej,  Czesław   Mroczek w towarzystwie Dowódcy Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniewa Głowienki, gen. dyw. Bogusława Packa, gen. dyw. Andrzeja Malinowskiego, admirałów i kontradmirałów, Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer. Honory gospodarzy imprezy pełnili: Burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla i Zastępca Burmistrza Witold Sielewicz a ze strony Muzeum Niepodległości Dyrektor ds. programowych Jolanta Dąbek.