Galeria Jednego Obiektu – prezentacja rzeźby „Ekshumowany” Aliny Szapocznikow


Miejsce: Muzeum X Pawilon Cytadeli Warszawskiej

Termin: 06.03.2013 r., godz. 12.00

Czas ekspozycji: 06.03.-31.03.2013 r.

 

W kolejnej odsłonie wystawy cyklicznej pt. “Galeria Jednego Obiektu” pragniemy pokazać najlepszą rzeźbę ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie. Jest to „Ekshumowany” wybitnej polskiej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow (1926-1973).

Dzieło jest autorskim odlewem z brązu wykonanym przez artystkę w 1957 r. Rzeźba była pokazywana na wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Właśnie wróciła z zagranicznej wystawy Alina Szapocznikow. Sculpture Undone, 1955-1972 prezentującej dorobek rzeźbiarski Szapocznikow. Wystawa w latach 2011-2012 r. była prezentowana w Brukseli, potem w Los Angeles, następnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Alina Szapocznikow urodziła się w 1926 r. w Kaliszu w rodzinie żydowskich lekarzy. W czasie II wojny światowej była więziona w gettach i obozach koncentracyjnych.

Rzeźba „Ekshumowany” bywa interpretowana na dwa sposoby, jako wyraz doświadczeń wojennych artystki, albo jako rzeźba upamiętniająca węgierskiego komunistę László Rajka, zamordowanego w 1949 r., zrehabilitowanego w czasie węgierskiej „odwilży”.

Forma rzeźby jest nowatorska: widzimy kadłub ciała – ciało niekompletne, okaleczone, bez rąk, z nogami uciętymi poniżej kolan. Artystka odlała w brązie ogólną formę człowieka, bez szczegółów fizjonomicznych. Niewielkie wymiary rzeźby potęgują wrażenie kruchości człowieka. Dzieło budzi skojarzenia z odlewami ciał mieszkańców starożytnych Pompei.