Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej 16 IX 2012

Szanowni Państwo!
Mamy ogromną przyjemność poinformować o nadarzającej się okazji zobaczenia tego, co zazwyczaj skrzętnie skrywane jest przed niepowołanymi oczyma: 16 września z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa Cytadela otwiera swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych. Zwiedzanie w zorganizowanej grupie z przewodnikiem wojskowej części Cytadeli (na zapisy telefoniczne), przygotowane przez Klub Wojsk Lądowych, to główna, aczkolwiek nie jedyna atrakcja w tym dniu. Plan przedstawia się następująco:

11.00 – 12.00 – zwiedzanie wojskowej części Cytadeli,
12.00 – prelekcja historyczna kustosza Muzeum, Jerzego Wągrodzkiego Cytadela Warszawska i jej rola w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych. Codzienność konspiratorów w cieniu rosyjskiej twierdzy w Muzeum X Pawilonu,
od 12.00 – prezentacja biwaku artyleryjskiego z początków XIX wieku przygotowana przez Stowarzyszenie Artylerii Dawnej “Arsenał” (na łące obok X Pawilonu),
od 12.00 – zwiedzanie X Pawilonu z przewodnikami muzealnymi. Temat przewodni: Warunki codziennego bytowania więźniów w X Pawilonie.

Jednocześnie informujemy, że zwiedzanie części wojskowej możliwe będzie WYŁĄCZNIE po wcześniejszym TELEFONICZNYM zapisaniu się w Muzeum X Pawilonu (tel. 22 839 23 83, 22 839-12-68). Niezbędne podanie serii oraz numeru dokumentu tożsamości ze zdjęciem; wstęp na teren Cytadeli tylko dla obywateli Rzeczypospolitej – wymóg DWLąd. Zbiórka o godz. 11.00 przy Bramie Powązkowskiej Cytadeli, ul. Dymińska 13. UWAGA – liczba miejsc na zwiedzanie jest ograniczona!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!