Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego 2011

We wrześniu 2011 r., podobnie jak w latach poprzednich, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) wzięło udział w obchodach 19. już edycji Europejskich Dni Dziedzictwa na Mazowszu.

Impreza miała miejsce w niedzielę 18 września. W jej programie znalazły się: zwiedzanie w zorganizowanej grupie na co dzień niedostępnej dla publiczności wojskowej części Cytadeli Warszawskiej, przygotowane we współpracy Muzeum z Klubem Wojsk Lądowych w Cytadeli oraz ekspozycji w Muzeum X Pawilonu. Uzupełnieniem zwiedzania X Pawilonu była prelekcja kustosza Oddziału, Jerzego Wągrodzkiego, o roli Cytadeli Warszawskiej w zwalczaniu polskich dążeń niepodległościowych.

Atrakcją dla widzów, szczególnie młodszego pokolenia było prezentowane w tym dniu na terenie muzealnym, na tle malowniczych murów twierdzy, obozowisko artyleryjskie z epoki Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego z pokazem ćwiczeń połączonych z oddawaniem salw przygotowane przez zaprzyjaźnioną z Muzeum grupę rekonstrukcyjną Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał.

Impreza, adresowana przede wszystkim do osób interesujących się historią, cieszyła się sporym zainteresowaniem, w sumie z przygotowanej oferty skorzystały 233 osoby, które miały okazję poznać bliżej jeden z najważniejszych obiektów XIX-wiecznej architektury obronnej na ziemiach polskich, łączący się nierozerwalnie z walką kolejnych polskich pokoleń o odzyskanie niepodległości w epoce zaborów.