Dni Rekonstrukcji w MXP 13-14 X 2012

W dniach 13-14 X 2012 na terenie przy Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej odbyła się I edycja imprezy plenerowej pod nazwą Dni Rekonstrukcji. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał, Fundacja Legio I Adiutrix, Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) oraz członkowie warszawskich grup rekonstrukcyjnych skupionych w komitecie organizacyjnym. W imprezie wzięli udział odtwórcy epok od czasów antycznych do II wojny światowej przedstawiając wybrane zagadnienia militarne i obozowiska historyczne z różnych okresów. Podczas Dni Rekonstrukcji zaprezentowały się: Złoty Lis, Essen Ruoth, KMH Warszawa, Militiae Christi, GRH Barbarossa, Legio I Adiutrix, Bractwo Rycerskie Herbu Leliwa, GRH Suomen Armeija, Poczet Maxa von Trier, Zakon św. Jana Komandoria Mazowiecka, GRH Germania 44, 14th Louisiana Infantry Regiment, Mountain Men, Jomsborg Vikings Hird, Orszak trubadura Kakofonixa, GRH Swentowie oraz jeździec z wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920. Jak widać impreza miała charakter multiepokowgo zlotu, a zwiedzający mogli spotkać przedstawicieli starożytności, średniowiecza, czasów nowożytnych, XIX wieku, amerykańskich traperów i uczestników wojny secesyjnej. Z czasów nam bliższych zaprezentowali się żołnierze niemieccy, radzieccy i amerykańscy z II wojny światowej. Ciekawostką dla tego okresu była grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca armię fińską. Atrakcją dla zwiedzających były inscenizacje walk od czasów starożytnych do II wojny światowej, np. pokaz walki i taktyki legionów rzymskich, potyczki rycerzy średniowiecznych i odtworzone dwa epizody drugowojenne: atak żołnierzy radzieckich na oddziały niemieckie (Wiedeń 1945) i atak wojsk fińskich na stanowisko żołnierzy Armii Czerwonej podczas tzw. wojny kontynuacyjnej. Duże wrażenie na odwiedzających teren pikniku wywierały regularnie oddawane wystrzały z dział, jak i karabinów. Członkowie grup rekonstrukcyjnych występowali w strojach z prezentowanych przez siebie epok. Swój pokaz wzbogacali pogadankami na temat zasad działania poszczególnych rodzajów broni palnej oraz opowiadali o swoich strojach i mundurach. Zaletą tego dwudniowego zlotu, który odbywał się przy ciepłej i słonecznej pogodzie, było to, że żadna z epok i nacji w sposób zdecydowany nie zdominowała pozostałych. Dodatkowo zaprezentowali się rzemieślnicy, często z wymarłych już niemal zawodów. Podczas  pokazów kowalskich i garncarskich zwiedzający poznawali techniki wyrobu przedmiotów codziennego użytku ludzi sprzed setek i tysięcy lat. Warto zaznaczyć, że podczas pierwszego dnia imprezy w jej klimat doskonale wpisali się statyści filmowi odtwarzający role żołnierzy carskich, uczestniczący w przygotowywanym przez TVP Historia filmie na temat powstania styczniowego. Dodali oni swoistego kolorytu, zarówno budynkowi dawnego więzienia carskiego, jak i Dniom Rekonstrukcji.