WYSTAWA: Kopernik w pracowni, Stefana Rassalskiego (1956), Galeria Jednego Obiektu

Senat RP ogłosił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika, ponieważ w tym roku wypada 550.rocznica urodzin wielkiego Polaka i 770.rocznica jego śmierci.
W ramach roku kopernikańskiego Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprezentuje drzeworyt z 1956 roku autorstwa Stefana Rassalskiego.

Praca przedstawia Mikołaja Kopernika w swojej pracowni na tle astrolabium, zegara słonecznego i ksiąg.
Autor Stefan Rassalski przed wojną uzyskał dyplom ASP w Warszawie, wystawiał prace na Salonie Zimowym Instytutu Propagandy Sztuki i w Resursie Obywatelskiej. W czasie wojny związał się z konspiracją pod ps. Ster. Wykonał pierwsze zdjęcie po wybuchu godziny W. Mimo warunków powstańczych, zdjęcia przez niego robione były wyjątkowo ostre. Po upadku Powstania Warszawskiego trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie, a następnie do Poronina. Po wojnie współorganizował tygodnik „Stolica” i został jego sekretarzem. Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Pochowany jest na cmentarzu powązkowskim.

Wydarzenie jest współorganizowane z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

16 maja 2023, piątek, godz. 11.00
sala im. K. Beyera