Katalog wystawy „Armenia. Szlakiem katedr i chaczkarów” eksponowanej w Galerii Malarstwa Historycznego Muzeum Niepodległości 18 grudnia 2019 roku. Format 230 mm x 205 mm, ilustracje, oprawa miękka, ilość stron. 46
Informator
wystawy prezentowanej od 13 grudnia 2019 r. do 19 stycznia 2020 r. w Galerii
Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej.
Piotr M. Zalewski jest konserwatorem zabytków, kopistą dzieł sztuki i
rzemiosła artystycznego, rzeźbiarzem, grafikiem, rekonstruktorem, historykiem,
muzealnikiem. Na wystawie przedstawiono m. in. eksponaty z wystawy poświęconej
Nocy Listopadowej organizowanej przez Łazienki Królewskie w Warszawie i
militaria ze zbiorów Muzeum Narodowego, które autor wystawy konserwował i
tworzył kopie.
Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 104.
Wystawa „Władysław Orkan – poeta uciśnionych” jest kolejnym wspólnym projektem dwóch instytucji kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Muzeum Niepodległości. Jest wynikiem pleneru malarskiego, który odbył się w Zakopanem w dniach od 21 do 26 maja 2018.
Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 70.
Informator wystawy plenerowej eksponowanej przy Domu Kultury „Świt” w dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, przygotowanej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wernisaż wystawy odbył się w dniu 11 września 2019 roku.
Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 80.
Niepodległość z kobiecą twarzą. Różne przejawy aktywności kobiet w drodze do niepodległości (od upadku powstania styczniowego do 1920 roku), redakcja Jolanta Załęczny
Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej, która odbyła sie w dniu 24 kwietnia 2019 r., w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Projekt wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia nadania polskim kobietom praw wyborczych.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 254.
Samorządowe instytucje kultury wobec wyzwań współczesności, redakcja Beata Michalec i Tadeusz Skoczek
Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej zorganizowanej w dniu 12 września 2019 r. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przez Muzeum Niepodległości, Fundację im. Władysława Orkana, Ludowe Towarzystwo Kulturalno-Naukowe i Stowarzyszenie Dom Polski Sarmacja.
Publikacja posiada recenzje naukowe.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 264, cena: 30 zł
Józef Piłsudski. Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć, redakcja Tadeusz Skoczek i Jolanta Załęczny
Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej pt. „Józef Piłsudski. Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć”, zorganizowanej w dniu 14 maja 2018 r. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Konferencja przygotowana z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach cyklu „Rok Pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”.
Publikacja posiada recenzje naukowe.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 288
Tomasz Sarnecki. W przededniu wolności, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 11 lipca do 25 sierpnia 2019 r. Publikacja zawiera
teksty: Waldemara Parzyszka i Moniki Sarneckiej oraz reprodukcje prac Tomasza Sarneckiego, absolwenta Wydziału Grafiki ASP, twórcy plakatu „W samo południe 4 czerwca 1989”. Wystawa została przygotowana z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów.
Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 64. cena: 10 zł
O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć pod redakcją Beaty Michalec i Tadeusza Skoczka
Publikacja zawiera materiały z konferencji, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 9 września 2019 r. Głównym tematem sesji było omówienie lokalnego aspektu wybuchu II wojny światowej, wydarzeń w Warszawie i okolicy.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 192
Krzysztof Bąkała, Tadeusz Skoczek, ,,Z pieśnią ku Niepodległej”
Drugie wydanie okolicznościowego śpiewnika opublikowanego z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja wydana została w ramach projektu edukacyjnego ,,100 na 100” sfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Śpiewnik ma na celu popularyzację polskich pieśni patriotycznych wśród społeczeństwa i zarazem podkreślenia ich szczególnego znaczenia zarówno w ,,drodze ku niepodległej” jak też miejsca w narodowym dziedzictwie kulturowym. Na 134 stronach znajdują się nuty i słowa 3 hymnów oraz 50 pieśni powstałych w okresie, od utraty niepodległości, do jej odzyskania.
Całość jest bogato ilustrowana rzadkimi pocztówkami oraz fotografiami znajdującymi się w zbiorach Muzeum Niepodległości.
Stulecie samorządu pod redakcją
Janusza Mierzwy i Tadeusza Skoczka
Zaprezentowana w monografii problematyka była omawiana podczas konferencji naukowej „Stulecie samorządu”w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 9 października 2019 r. zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 269. cena: 30 zł
Samorząd, marketing terytorialny a media,
pod redakcją Ewy Jaski i Tadeusza Skoczka
Zaprezentowana w monografii problematyka była omawiana podczas konferencji naukowej „Samorząd, marketing terytorialny a media. Przykłady dobrych praktyk na Mazowszu” w dniu 14 czerwca 2019 roku zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Związek Powiatów Polskich, Katedrę Ekonomiki Edukacji, Komunikowania i Doradztwa Wydziału Nauk Ekonomicznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Katedrę Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Akademii Nauk. Publikacja posiada recenzje naukowe.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 218. cena: 30 zł
Stanisław Moniuszko, album pod redakcją Tadeusza Skoczka
Album wydany w ramach obchodów „Roku Witolda Gombrowicza, Roku Stanisława Moniuszki i Roku 20-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego” w serii „Wielcy Polacy”, w której ukazały się tomy: Jan Paweł II. Droga do świętości; Mikołaj Kopernik oraz Józef Piłsudski. Publikacja zawiera wiele nieznanych fotografii zgromadzonych w zbiorach muzealnych i bibliotecznych, m. in.: Muzeum Niepodległości, Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także przedruk z monografii artysty, wydanej w Kijowie w 1914 roku, autorstwa A. Polińskiego. Ponadto tom zawiera bibliografię naukową. Publikacja została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Format 24 x 33 cm, oprawa twarda, kolorowe ilustracje; s. 200.
Baon Stołeczny w obronie Warszawy w 1939 roku, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Informator wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej
od 30 sierpnia do października 2019 r. Publikacja zawiera teksty: Dariusza Parzyszka
i Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje fotografii, przedstawiających najmłodszą jednostkę wojskową II Rzeczypospolitej, która pełniła funkcje reprezentacyjne oraz ochrony
i zabezpieczenia najważniejszych obiektów w garnizonie warszawskim. Wystawa zorganizowana w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s.68. cena: 10 zł
Dziś idę walczyć, Mamo. Rysunki Bogusława Lustyka, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Informator wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 30 lipca do 25 sierpnia 2019 r. Publikacja zawiera teksty: Macieja Białeckiego, Izabeli Mościckiej, Tadeusza Skoczka i Leonarda Sobieraja oraz reprodukcje prac Bogusława Lustyka. Wystawa została przygotowana z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Format 230 x 205 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 96. cena: 10 zł
Samorząd – kultura – Europa, pod redakcją Janusza Gmitruka i Tadeusza Skoczka
Publikacja zawiera materiały z konferencji naukowej pt. „Samorząd – kultura – Europa”, zorganizowanej w dniu 25 kwietnia 2019 r. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne,
z okazji jubileuszu dwudziestu lat działalności samorządowej w Polsce. Publikacja posiada recenzje naukowe.
Format 165 x 235 mm; oprawa miękka; s. 196. cena: 30 zł
Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa (materiały z debaty historycznej), pod redakcją Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny
Publikacja zawiera wystąpienia uczestników debaty historycznej „Kobiety aktywne w walce o wolną Polskę i własne prawa”, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 8 marca 2019 r., zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 46. cena: 10 zł
Kresy. Należna pamięć i prawda – nie zemsta, praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Bąkały, Witolda Listowskiego i Tadeusza Skoczka
Publikacja zawiera teksty wygłoszone podczas konferencji kresowej zorganizowanej
w Muzeum Niepodległości w dniu 7 lipca 2018 r. w ramach obchodów 75. rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Autorzy tekstów publikacji omawiają m. in. następujące zagadnienia: napady UPA na Birczę w latach 1944-1946; upamiętnienie Obrońców Lwowa; pomoc udzielaną przez rodaków ofiarom ludobójstwa; banderyzm; projekt pomnika „Rzeź Wołyńska”. Ponadto w książce zaprezentowano bogatą dokumentację fotograficzną z dwudniowych obchodów rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w ramach których odbyła się konferencja naukowa oraz uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Publikacja posiada recenzje naukowe.
Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 236. cena: 20 zł
Stulecie traktatu Wersalskiego 1919-2019, praca zbiorowa pod redakcją Tadeusza Skoczka
Autorzy tekstów publikacji: Marian M. Drozdowski, Jan Engelgard i Tadeusz Skoczek przedstawiają m. in. treść Traktatu Wersalskiego i jego oceny przez historyków oraz skład delegacji polskiej na Konferencję Pokojową. Ponadto w książce zaprezentowano bogatą dokumentację fotograficzną, wśród której są zdjęcia uczestników Konferencji Pokojowej, karty memoriału w sprawie zachodnich granic Polski, wizytówki polityków polskich i zagranicznych oraz listy Władysława Grabskiego, Włodzimierza Tetmajera czy Heleny Paderewskiej.
Format 165 x 235 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 76.cena: 10 zł
Olga Leopoldyna Stawecka – siostra Maria Eligia (1896–1933). Legionistka i zakonnica, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Katalog wystawy przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawiera teksty Tadeusza Skoczka, Janiny Kęsek, Stanisława M. Jankowskiego, Stanisława Kobieli i Stanisława Mroza. Prezentuje sylwetkę urodzonej w 1896 r. w Bochni Olgi Leopoldyny Staweckiej – legionistki, sanitariuszki, komendantki Ochotniczej Legii Kobiet w Stanisławowie i we Lwowie, a od 1922 r. siostry zakonnej w Zgromadzeniu Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitek.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s.72. cena: 10 zł
Wczoraj dziś jutro. Rysunki Ewy Urniaż-Szymańskiej, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 5 do 30 czerwca 2019 r. Publikacja zawiera teksty: Danuty Kołwzan-Nowickiej, Marka Nowakowskiego, Natalii Roszkowskiej i Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje prac artystki.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s.64. cena: 10 zł
Bronisław Wojciech Linke. Sprzeciw i zaangażowanie, pod redakcją Tadeusza Skoczka
Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 3 kwietnia do 5 maja 2019 r. Publikacja zawiera teksty: Izabeli Mościckiej i Krzysztofa Stanisławskiego oraz reprodukcje rysunków i plakatów Linkego z Muzeum Niepodległości w Warszawie, które posiada drugą co do wielkości kolekcję prac tego artysty, po Muzeum Narodowym w Warszawie.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 64.
Dzieła utracone. Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość, pod redakcją Tadeusza Skoczka.
Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 21 lutego do 31 marca 2019 r. Publikacja zawiera teksty: Samanty Belling, Tadeusza Skoczka i Marka Skorupskiego oraz reprodukcje prac artystów, którzy uczestniczyli w projekcie Fundacji Dziedzictwa Kultury Polskiej, polegającym na wykonaniu kopii utraconych dzieł sztuki z polskich zbiorów oraz zaprezentowaniu ich publiczności.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s.64. cena: 10 zł
O Niepodległość. Wystawa pocztówek patriotycznych ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego, pod redakcją Pawła Bezaka i Tadeusza Skoczka
Katalog przygotowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polską niepodległości. Pocztówki zostały zaprezentowane w następujących rozdziałach: Marszałek Józef Piłsudski; Twórcy Niepodległej; Powstańcom Styczniowym poświęcone; Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg; W walce; Polskie drogi do Niepodległej; Ku pokrzepieniu serc; W krwawym polu srebrne ptaszę; Nasze, polskie święta; Boże coś Polskę; 11 listopada. Wystawę „O Niepodległość” zaprezentowano po raz pierwszy 10 listopada 2018 roku w Muzeum Wiezienia Pawiak.
Format 163 x 240 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s. 148
Katalog wystawy prezentowanej w Galerii Brama Bielańska Cytadeli Warszawskiej od 23 stycznia do 15 lutego 2019 r. Publikacja zawiera teksty Stanisława Dziedzica i Tadeusza Skoczka oraz reprodukcje prac Janusza Trzebiatowskiego, zainspirowane kulturą Armenii. Pierwsza wystawy odbyła się w Muzeum Okręgowym w Chełmie w 1996 roku.
Format 230 x 205 mm; kolorowe ilustracje; oprawa miękka; s.64. cena: 10 zł
Trzeci numer czasopisma muzealnego wydawanego przez Muzeum Niepodległości został podzielony na działy: Artykuły i rozprawy, Materiały źródłowe, Omówienia i recenzje. Zawiera teksty m. in. o: oświacie wśród ludu ruskiego w Prowincji Galicyjskiej, kresowych nekropoliach, Targach Wschodnich we Lwowie, II Muzealnych Spotkaniach z Kresami. Pismo posiada recenzje naukowe, a streszczenia artykułów zostały przetłumaczone na języki: angielski, niemiecki i rosyjski.
Format 165 x 235 mm; ilustracje; ilość stron: 228. cena: 10 zł
W stulecie utworzenia rządu Ignacego Jana Paderewskiego (materiały z debaty historycznej), pod redakcją Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny
Publikacja zawiera wystąpienia uczestników debaty historycznej W 100-lecie utworzenia rządu Ignacego Jana Paderewskiego, która odbyła się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w dniu 16 stycznia 2019 r., zorganizowanej przez Muzeum Niepodległości i Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 64. cena: 10 zł
W drugim szeregu. Bohaterowie walk o niepodległość, praca zbiorowa pod redakcją Adama Koseskiego, Tadeusza Skoczka i Jolanty Załęczny
Publikacja jest kolejną częścią realizacji planu badawczego „Pokolenia Polski Niepodległej”. Tym kilkuletnim projektem Muzeum Niepodległości zainicjowało obchody Stulecia Niepodległości. Celem podstawowym tematu jest wykazanie roli jednostek w odbudowaniu państwa i społeczeństwa po latach niewoli, wskazanie trwałości patriotyzmu i jego wartości w społeczeństwie polskim, wpisanie się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Format: 163 x 240 mm; ilustracje; oprawa twarda; ilość stron: 356.
cena: 25 zł
ks. Jerzy Zając, Czasopiśmiennictwo prowincji wileńskiej lat II Rzeczypospolitej
W najnowszym tomie z serii Biblioteka kwartalnika „Niepodległość i Pamięć”, autor omawia m. in. następujące zagadnienia: najstarsze diecezjalne czasopisma liturgiczno-administracyjne prowincji wileńskiej, prasę dla dzieci, czasopiśmiennictwo wileńskich studentów, prasę Akcji Katolickiej, czasopisma społeczno-kościelne, prasę codzienną, czasopiśmiennictwo zgromadzeń zakonnych, jednodniówki i kalendarze katolickie z prowincji wileńskiej. Publikacja posiada recenzje naukowe i zawiera streszczenia w językach: litewskim, włoskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.
Format 165 x 235 mm; ilustracje; oprawa miękka; s. 380. cena: 25 zł