“Od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego”

Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Stowarzyszenie Historyków Wojskowości, Zakład Historii Ruchu Ludowego zapraszają na konferencję naukową pt. Od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego. Uczestnicy – doświadczeni badacze historii, analitycy idei, znawcy ikonografii powstań – podejmą w swoich wystąpieniach liczne aspekty kolejnych polskich powstań narodowych: Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego, Powstania Wielkopolskiego, Powstań Śląskich, Powstania Zamojskiego i Powstania Warszawskiego.

Konferencji towarzyszyć będzie promocja reedycji książki Artura Śliwińskiego Powstanie Kościuszkowskie opracowana naukowo i opatrzona posłowiem prof. Mariana Marka Drozdowskiego (wydawnictwo wspólne Oficyny Wydawniczej RYTM i Muzeum Niepodległości).

W programie znajduje się także otwarcie wystawy Tadeusz Kościuszko w kręgu tradycji ludowej i narodowej przygotowanej przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Na 23 planszach przedstawiono w syntetycznej formie najważniejsze epizody z życia bohatera walki o wolność dwóch narodów: obrazy, listy, medale, cymelia opatrzone popularno-naukowym komentarzem.

24 marca 2014 r. (poniedziałek)

Muzeum Niepodległości

al. Solidarności 62, Warszawa