Noc na Cytadeli


Choć tegoroczna Noc Muzeów nie może odbyć się w swojej tradycyjnej formie, Muzeum Niepodległości postanowiło otworzyć swoje drzwi dla zwiedzających za pomocą Facebooka. W sobotę, 16 maja, w ramach akcji „Noc na Cytadeli” zaprezentujemy gościom najciekawsze zbiory i historie związane z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

„Noc na Cytadeli” zostanie zorganizowana w wersji online na Facebooku Muzeum Niepodległości. Zaplanowaliśmy dwa wejścia na żywo.

Pierwsze odbędzie się o godzinie 19.00. Podczas niego zaprezentujemy widzom makietę Cytadeli i opowiemy, jak ta okolica zmieniała się przez lata. Widzowie będą mogli zobaczyć także najważniejsze cele w dawnym więzieniu, które zostały poświęcone pamięci Józefa Piłsudskiego, Romualda Traugutta i Romana Dmowskiego. Ostatnią atrakcją tego spotkania będzie prezentacja klucza do cytadeli, który 4 maja 1834 roku został wręczony namiestnikowi Iwanowi Paskiewiczowi.

Drugie wejście na żywo zaplanowaliśmy o godzinie 21.00. Podczas niego widzowie zobaczą jak wyglądała sala przesłuchać w więzieniu na Cytadeli, a także obejrzą rekonstrukcję drogi skazańca od celi do Bramy Straceń. W inscenizacji zostaną użyte rekwizyty i stroje z okresu Powstania Styczniowego.

„Noc na Cytadeli” będzie dostępna do obejrzenia na Facebooku Muzeum Niepodległości w Warszawie pod adresem: link