Muzeum zaprasza


Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na konferencję pt. „O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć”. To doskonała okazja, by poznać historię Warszawy i Mazowsza w czasie wojny obronnej 1939. Nie tylko pod względem działań militarnych, ale także codziennego życia ludności stawiającej opór agresorowi.

W roku 2019 przypada wiele znaczących rocznic historycznych. Jest wśród nich 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wrzesień 1939 zapisał się tragicznie w naszej historii. Agresja niemiecka 1 września i radziecka 17 września, samotna walka Polaków, bezmiar rozpaczy, ale też heroizm i wierność ideałom II RP. Walka o przetrwanie, o honor. Dziś nie tylko przypominamy tamte bohaterskie kadry z życia narodu. Zabiegamy też
o pamięć o bohaterach Września 1939, bohaterach znanych, pierwszoplanowych i tych nieznanych. Wszystkim im należy się pamięć.

9 września o godzinie 10.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25, odbędzie się konferencja „O Polskę, o Warszawę,
o honor, o pamięć”. Wezmą w niej udział zarówno przedstawiciele Muzeum Niepodległości w Warszawie jak i innych muzeów oraz stołecznych organizacji.

Głównym tematem konferencji będzie omówienie lokalnego aspektu wybuchu II wojny światowej, wydarzeń w Warszawie i okolicy. Goście będą mogli dowiedzieć się więcej na temat zaangażowania mieszkańców stolicy w obronę miasta, walki o wolność zarówno w kontekście działań grupowych jak i zaangażowania jednostek.

W czasie konferencji nie zabraknie też tematów odpowiednich dla miłośników militariów. Będą oni mogli poznać m.in. historię Baonu Stołecznego, czyli jednej z najbardziej elitarnych, a jednocześnie najmniej znanych formacji warszawskich.

Uczestnicy konferencji poruszą temat funkcjonowania wojny obronnej w edukacji i literaturze, kwestię ochrony zabytków i zabezpieczenie ich przez zniszczeniem i grabieżą.

Wydarzenie to będzie o tyle wyjątkowe, że na temat walk we wrześniu 1939 roku będą rozmawiać ze sobą przedstawiciele różnych środowisk
i instytucji. Da to gościom możliwość zapoznania się z różnymi spojrzeniami na historię bardziej lub mniej znaną ze szkolnych podręczników.