Spotkanie przed XVI Rajdem Katyńskim

rajd 3

Do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przyjechali uczestnicy XVI Rajdu Katyńskiego. Większość z nich to nowi uczestnicy, którzy pojadą w Rajdzie po raz pierwszy. Chcieli poznać się z pozostałymi uczestnikami oraz dowiedzieć czego mogą się spodziewać podczas wyprawy na Wschód, jakie czekają na nich niespodzianki, trudności itp.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła informacja dotycząca sposobu tankowania benzyny w Rosji i innych krajach na Wschodzie (tych, które nie są w UE). Najpierw trzeba zapłacić a potem dopiero nalać benzynę. W przypadku dużej grupy jest to skomplikowane. Kolejnym „problemem” może być połączenie telefoniczne. W krajach na Wschodzie (tych, które nie są w UE: Rosja, Białoruś, Ukraina) połączenia z Polską są bardzo drogie, a kupienie karty do telefonu jest skomplikowane – w Polsce można kupić kartę w każdym kiosku i bez problemu, na Wschodzie trzeba pokazać paszport i spisać umowę waz z udostępnieniem danych.

Spotkanie na Cytadeli miało charakter informacyjny i integracyjny. Motocykliści mieli możliwość przyjechania z rodzinami, co też niektórzy uczynili. To spotkanie było pewnego rodzaju psychologicznym uspokojeniem uczestników Rajdu, którzy na Rajdzie jeszcze nie byli oraz ich bliskich, żeby wiedzieli jak zachowywać się podczas wyjazdu.

Podczas spotkania uczestnicy znaleźli czas na zwiedzanie Muzeum X Pawilonu, co uczynili razem z pracownikiem Muzeum Jarosławem Jaskólskim. Końcowym akordem spotkania był poczęstunek i ognisko. Na spotkaniu obecni byli zastępujący chorego i przebywającego w USA Komandora Rajdu Wiktora Węgrzyna: Katarzyna Wróblewska i ks. Dariusz Stańczyk.

XVII Rajd Katyński rusza 20 sierpnia w Warszawie. Trasa biegnie przez Ukrainę (m.in. Huta Pieniacka i Bykownia), Rosję (Moskwa, Smoleńsk), Białoruś (Kuropaty) i Litwę (Wilno). Koniec Rajdu nastąpi 11 września w Warszawie.

Fot. Agnieszka Piwar