25 lutego 2013 roku w 150 – lecie wybuchu powstania styczniowego oraz 50 – lecie istnienia Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (stanowiącego od 1990 r. oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie), Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego i dr Tadeusz Skoczek Dyrektor Muzeum Niepodległości podpisali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego umowę o dofinansowaniu projektu unijnego dotyczącego rewitalizacji X i XI Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz Bramy Bielańskiej. Ogólna suma projektu wynosi 15 mln zł, w tym 12 mln z dotacji unijnych. Remont zakończy się w 2014 roku. Działania zmierzające do rewitalizacji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej pozwolą wyremontować dach, okna i odnowić elewację oraz wykonać izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych, zmodernizować wystawy stałe. Obiekt muzealny zyska nowy wyraz i z pewnością przysłuży się do częstszego odwiedzania przez turystów z kraju i ze świata.
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej to jedno z najważniejszych miejsc martyrologii polskiej z epoki zaborów. Zlokalizowane na terenie twierdzy zbudowanej w latach 1832-1836 na wzgórzu żoliborskim z rozkazu cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Wśród więźniów X Pawilonu były tak wybitne postaci polskiej historii jak Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ks. Piotr Ściegienny, Stefan Okrzeja i wielu innych.
Po II wojnie światowej Cytadela znalazła się w gestii wojska. X Pawilon wydzielono wraz z najbliższym otoczeniem i udostępniono zwiedzającym w 1963 r. Dzisiaj możemy obejrzeć ekspozycje stałe tj. Więźniowie X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Józef Piłsudski w X Pawilonie, Sybiracy 1940-1956.