WYSTAWA: Powstanie Styczniowe 1863-2023

Powstanie Styczniowe było najważniejszym, a jednocześnie najtragiczniejszym wydarzeniem w historii polskich wysiłków niepodległościowych w XIX wieku. Zamykało ono burzliwy okres wystąpień zbrojnych w obronie niepodległości, poczynając od Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 roku. W powstaniu wzięło udział tysiące ludzi- szlachty, uczniów, mieszczan, robotników, rzemieślników, wreszcie chłopów. Na polach bitew i konspiracji formował się burzliwie nowoczesny naród polski, choć powstanie uchodziło za ostatni zryw polskiej szlachty. Zakończone klęską Powstanie Styczniowe zapoczątkowało w polskim życiu politycznym zapoczątkowanie nowej idei i nowych nurtów politycznych, które w ponad pół wieku później doprowadziły Polskę do niepodległości. Jedne z nich nawiązywały wprost do tradycji 1863 roku, inne wyrastały na jej krytyce, ale dla wszystkich rok 1863 był punktem odniesienia.

W środę 1 lutego 2023 roku o godz. 17.00 zapraszamy do Muzuem Niepodległości na prezentację wystawy Powstanie Styczniowe 1863-2023. Ekspozycja jest hołdem poległym za Ojczyznę, ukazując jednocześnie różnorodność politycznych i społecznych postaw Polaków w latach 1860-1864 i będzie prezentowana w różnych miejscach w Polsce. Za scenariusz odpowiadają Jan Engelgard i dr Tadeusz Skoczek, zaś organizacją projektu zajął się Maciej Jakubowski.

1 lutego 2023 roku, godzina 17.00
Muzeum Niepodległości