Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 roku


Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku zapraszają na wystawę

 

18 maja – 11 listopada 2013 r.

 

Gorzka chwała. Cieniom Stycznia 1863 roku

 

FACEBOOK

 

 Wystawa składa się z trzech części. Część pierwsza, „Czas nadziei”, prezentuje okres poprzedzający wybuch powstania, czyli czas rozbudzonych nadziei, przejawiający się m.in. manifestacjami patriotycznymi, demonstracyjnie noszoną żałobą narodową czy biżuterią emblematyczną. W atmosferę tamtych dni wprowadza nas przede wszystkim wiernie odtworzony salonik z tamtych czasów. Nastrój epoki pogłębiony został przez umieszczoną w saloniku postać kobiecą w długiej, czarnej sukni, z krzyżem na piersi, zawieszonym na biało-czerwonej wstędze.

 

W drugiej części, zatytułowanej „Na śmiertelny bój”, przedstawiono walkę zbrojną na terenie Królestwa Polskiego począwszy od nocy styczniowej aż do zmagań ostatnich oddziałów partyzanckich. Broń, przykłady umundurowania, wizerunki najważniejszych dowódców i sceny przedstawiające bitwy jak również dokumenty Rządu Narodowego, władz powstańczych. W części tej wiele miejsca zarezerwowano dla dzieł sztuki nawiązujących w swej treści do walki zbrojnej. Symbolizuje je m.in. „Pożegnanie uczestników powstania 1863 roku” Wandalina Strzałeckiego, „Czaty” Maksymiliana Gierymskiego, „Wypad powstańców” Józefa Ryszkiewicza, „Podjazd powstańców” Ludomira Benedyktowicza.

 

Trzecia, ostatnia część wystawy, poświęcona została represjom popowstaniowym, zsyłkom na Sybir, konfiskatom mienia, losom tysięcy Polaków, którzy poświęcili swe życie sprawie narodowej. Oprócz pamiątek związanych z zesłaniem w części tej obejrzeć będzie można rekonstrukcję stroju katorżnika, różnego rodzaju kajdany, narzędzia tortur, ale także niekończące się listy zesłanych i skazanych na śmierć uczestników powstania. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z pamiątkami i przedmiotami codziennego użytku wykonanymi przez Polaków w więzieniach oraz na zesłaniu syberyjskim. Dominującym motywem tej części wystawy jest malarstwo o tematyce syberyjskiej znanych twórców jak Jacek Malczewski, Piotr Stachiewicz.

 

Wystawa prezentowana będzie do 11 listopada 2013 roku.

 

Patroni medialni i partnerzy

 

logo-der_polskie_radiotvphistoriatvppoloniatvp-infostolicalogo_spotkania_z_zabytkami_kontralogo-mowia-wieki-duzekurier-warszawski