Wystawa “Życie codzienne kobiet w 20-leciu międzywojennym na łamach Tygodnika Ilustrowanego”


Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy “Życie codzienne kobiet w 20-leciu międzywojennym na łamach Tygodnika Ilustrowanego”. Wystawa prezentowana jest w Salonie Artystycznym Fundacji Willa Polonia Umbilicius Urbis w Lublinie w terminie od 22 września do 5 października 2021 roku dzięki gościnności dr Jana Sęka, Prezesa Fundacji i Przewodniczącego Rady Muzeum Niepodległości.

Inspiracją dla powstania wystawy były zbiory Biblioteki Naukowej Muzeum Niepodległości, w której to znajduje się bogaty zbiór Tygodnika Ilustrowanego – warszawskiego czasopisma, które od 1859 roku stało na straży polskiej kultury.

Za pomocą powstałych kolaży przedstawiamy jak wyglądała prasa niespełna 100 lat temu, czym interesowali się czytelnicy i jaką rolę pełniły w niej kobiety. Prezentujemy między innymi reklamy prasowe, zgrupowane w kategoriach: uroda, moda, kultura, kulinaria i rozmaitości.

Ekspozycja powstała w ramach autorskiego projektu Muzeum Niepodległości Muzeum w Galerii – Galeria w Muzeum i prezentowana była po raz pierwszy w warszawskiej Galerii Mokotów w czasie tegorocznych wakacji.

Katalog do wystawy dostępny jest w wersji pdf: https://muzeum-niepodleglosci.pl/wp-content/uploads/2021/08/katalog-Tygodnik-Ilustrowany..pdf
oraz do nabycia w muzealnej księgarni: https://ksiegarnia.muzeum-niepodleglosci.pl/pl/p/Zycie-codzienne-kobiet-w-20-leciu-miedzywojennym-na-lamach-Tygodnika-Ilustrowanego/308