Wystawa: Życie codzienne kobiet w 20-leciu międzywojennym na łamach Tygodnika Ilustrowanego


Zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy “Życie codzienne kobiet w 20-leciu międzywojennym na łamach Tygodnika Ilustrowanego”. Wystawa prezentowana będzie w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. E. Pijanowskiego w Warszawie, a jej wernisaż odbędzie się 3 czerwca 2022 roku o godz. 12.00.

Inspiracją dla powstania ekspozycji były zbiory Biblioteki Naukowej Muzeum Niepodległości, w której to znajduje się bogaty zbiór Tygodnika Ilustrowanego – warszawskiego czasopisma, które od 1859 roku stało na straży polskiej kultury.

Za pomocą powstałych kolaży przedstawiamy jak wyglądała prasa niespełna 100 lat temu, czym interesowali się czytelnicy i jaką rolę pełniły w niej kobiety. Dowiemy się kto pojawiał się na okładkach i jak działał w tamtych czasach tak zwany marketing wpływu, kiedy jeszcze nikt nie słyszał o Internecie oraz jak wyglądały reklamy prasowe, które zostały zgrupowane i zaprezentowane w kategoriach: uroda, moda, kultura, kulinaria i rozmaitości.

Ekspozycja powstała w ramach autorskiego projektu Muzeum Niepodległości Muzeum w Galerii – Galeria w Muzeum i prezentowana była po raz pierwszy w warszawskiej Galerii Mokotów w lipcu i sierpniu 2021 roku. Kolejna odsłona odbyła się w Salonie Artystycznym Fundacji Willa Polonia Umbilicius Urbis w Lublinie w terminie od 22 września do 5 października 2021 roku dzięki gościnności dr Jana Sęka, Prezesa Fundacji i Przewodniczącego Rady Muzeum Niepodległości. W roku 2022 w terminie 16 marca – 14 kwietnia wystawę można było zobaczyć w stołecznej Galerii W-Z.

Wystawa w ZSG Poznańska prezentowana będzie do 30 czerwca 2022 roku.