WYSTAWA: wernisaż wystawy „Magdalena Latosiewicz. Twarze Niepodległej”


Tylko ten człowiek wart nazwy człowieka, który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem.

Józef Piłsudski



Zapraszamy na wernisaż wystawy Magdalena Latosiewicz. Twarze Niepodległej, który odbędzie się we wtorek 20 czerwca 2023 roku o godz. 12.00 w Sali kawiarnianej Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów.


Wystawa Magdalena Latosiewicz. Twarze Niepodległej to prezentacja portretów ludzi, którzy swoją działalnością doprowadzili do odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli. To oni także stali za utrwaleniem niezależności młodego państwa zarówno w czasie wersalskich obrad, jak i w obliczu śmiertelnego zagrożenia jakie niosła wojna 1920 roku.

Magdalena Latosiewicz, autorka prezentowanych portretów, sięgając po nowoczesne rozwiązania artystyczne stworzyła wyraziste wizerunki  ludzi woli i czynu. Postaci są mocno zarysowane, dominujące, skupiają na sobie całą uwagę widza. Autorka koncentruje się na swoich bohaterach. Tylko oni  są przedmiotem malarskiego studium.  Dynamiczna geometryczność kompozycji i zróżnicowana kolorystyka, nie utrudnia odbiorcy rozpoznania konkretnej postaci historycznej. Pozwala za to odejść od prostego studium obrazu na rzecz odczuwania kryjących się w palecie kolorów emocji towarzyszących autorce przy tworzeniu dzieła.

Magdalena Latosiewicz nie gloryfikuje swoich bohaterów, ale bardziej stara się oddać cechy ich charakteru. Dlatego odbiór obrazu nie zawsze jest oczywisty i jednoznaczny. Tworzy to przestrzeń do, jakże potrzebnej, debaty nad kluczowymi postaciami polskiej niepodległości. Pojawia się szansa na dostrzeżenie w nich pełnowymiarowych ludzi, z całym, pozytywnym i negatywnym, bagażem realnego człowieczeństwa. Taki bohater staje się bliższy, bardziej zrozumiały i ciekawszy. Może też stać się inspiracją do czynu i działania, kiedy uświadomimy sobie, jak wiele osiągnął nie tyle DZIĘKI pozytywnym cechom swojego charakteru, ale POMIMO tych negatywnych, o których zazwyczaj mało się pamięta.

Do wystawy przygotowano katalog gdzie można się zapoznać z krótkimi biogramami przedstawionych postaci, oraz, dla szczególnie zainteresowanych, wybraną bibliografią. Lektura może pomóc w głębszym odbiorze prezentowanych dzieł. 

Wydarzenie pod egidą nowego oddziału Muzeum Niepodległości – Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

20 czerwca 2023 roku, godzina 12.00
Muzeum Niepodległości
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów
al. Solidarności 62
00-240 Warszawa