Muzeum Niepodległości Partnerem wystawy Żydowskiego Instytutu Historycznego „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918”


Serdeczne zapraszamy od 13 listopada 2022 roku do Żydowskiego Instytutu Historycznego na wystawę pt. Ramię przy ramieniu?  Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918” .

Wystawa pokaże udział Żydów w polskim ruchu niepodległościowym od powstania kościuszkowskiego po koniec I wojny światowej.

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach. Wystawa próbuje odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o integrację Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków. Prezentuje 150 oryginalnych dzieł z epoki: ryciny, zdjęcia i obrazy. Najstarsze pochodzą z ok. 1800 r., najnowsze z lat 30. XX w. Przedstawia udział konkretnych osób w walce zbrojnej. Jedną z nich jest Berek Joselewicz, który stał się symbolem zbratania polsko-żydowskiego i walki o niepodległość wspólnej Ojczyzny.

Najważniejszą część wystawy stanowi “Pogrzeb pięciu poległych” Aleksandra Lessera, jedyny w swoim rodzaju portret zbiorowy osób, które wzięły udział w ostatniej drodze manifestantów zamordowanych przez Rosjan w Warszawie na początku 1861 r. Na przedstawieniu olbrzymiej procesji widzimy katolickiego biskupa Henryka Ludwika Platera, ewangelickiego pastora Leopolda Otto, rabina Dow Bera Meiselsa, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Deotymę oraz tysiące innych warszawiaków, zjednoczonych mimo różnicy narodowości, wyznań i poglądów w proteście przeciw rosyjskiemu zaborcy. Obraz Lessera został zestawiony z fotograficznymi portretami ukazanych na nim postaci, które wykonał Karol Beyer, pierwszy zawodowy fotograf w Warszawie.

Wystawa potrwa do 26 marca 2023.


Żydowski Instytut Historyczny
ul. Tłomackie 3/5
Warszawa