Wystawa: Szalom! Judaika w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie

Zapraszamy do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów na wystawę Szalom! Judaika w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie, której wernisaż odbył się 8 kwietnia 2022 roku (piątek), o godz. 13.00.

W zbiorach Muzeum Niepodległości znajdują się pamiątki, które są związane z historią Żydów polskich, szczególnie w latach II wojny światowej. Z tego czasu pochodzą eksponaty związane z gettem łódzkim. Są to banknoty i monety, które stanowiły pieniądze obiegowe w getcie.

Na wystawie prezentowane są również medale wydane po wojnie, które mają upamiętnić wydarzenia i ludzi. W przypadku tego pierwszego rodzaju jest to przede wszystkim Powstanie w Getcie Warszawskim. Druga grupa to ludzie związani z tymi wydarzeniami. Warto zwrócić uwagę, że są tu również medale wydane w Izraelu, w Kibucu Lohamei Hagettaot.

Trzecim elementem są plakaty poświęcone upamiętnieniu Holocaustu.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów 79. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim i będzie prezentowana do 5 czerwca 2022 r.

Muzeum Niepodległości w Warszawie
Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów