Wystawa: Syrenka Warszwska


Muzeum Niepodległości wraz z Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek zaprasza 20 marca, w niedzielę o godz. 17:00 na otwarcie dwóch wystaw, które łączy wizerunek Syreny Warszawskiej.

Autorska wystawa Muzeum Niepodległości – „Krystyna Krahelska – opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej”.
Jej twarz była inspiracją do rzeźby warszawskiej Syrenki autorstwa prof. Ludwiki Nitschowej. Ze względu na swoją słowiańską urodę jasne włosy i zielone oczy oraz młodzieńczą radość otrzymała propozycję pozowania do pomnika warszawskiej Syrenki. Rzeźba z twarzą pani Krystyny od 1939 roku zdobi lewy brzeg Wisły i jest wspaniałym symbolem Warszawy. Wystawa prezentuje najważniejsze momenty z jej życia i jej związek z godłem Warszawy.

Wystawa fotografii Moniki Gligi – „Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?”
Wystawa została przygotowana przez Centrum Kultury i Aktywności – zawiera zbiór fotografii z wizerunkiem Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej.

Podczas wernisażu odbędzie się również wykład dr Beaty Michalec, Zastępcy Dyrektora Muzeum Niepodległości, która opowie o wystawie Krystyny Krahelskiej i jej życiu.

20 marca 2022 roku

godz. 17.00
Centrum Kultury i Aktywności w Warszawie, przy ul. Siarczanej 6