Wystawa “Syrenka Warszawska”


Wraz z Domem Kultury Zacisze zapraszamy na otwarcie trzech wystaw, których łącznikiem jest wizerunek Syrenki Warszawskiej:
Krystyna Krahelska – opowieść o dziewczynie, która oddała swoją twarz Syrence Warszawskiej (autorska wystawa Muzeum Niepodległości)
Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie? – zbiór fotografii z wizerunkiem Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej autorstwa Moniki Gligi
Syrenka Warszawska w oczach dziecka – wystawa prac uczestników sekcji Malarstwa Domu Kultury Zacisze

Wernisaż: 26 września 2021, niedziela, godz. 18.00

DOM KULTURY “ZACISZE”
W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY
ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
Zakończenie wystawy: 12 grudnia 2021
Wstęp wolny.

Dziś pamiętamy o Krahelskiej dzięki pomnikowi Syrenki Warszawskiej, do którego pozowała rzeźbiarce Ludwice Nitschowej przed wybuchem II wojny światowej. Rzeźba z twarzą Krystyny od 1939 roku nieprzerwanie zdobi brzeg Wisły, wpisując się w panoramę Warszawy. Na wystawie prezentujemy niezwykle ciekawy życiorys Krystyny Krahelskiej. Zbiór fotografii „Czy wiesz ile jest Syrenek w Warszawie?” autorstwa Moniki Gligi ilustruje zagadnienie wykorzystania wizerunku Syrenki Warszawskiej w przestrzeni miejskiej, natomiast wystawa prac „Syrenka Warszawska w oczach dziecka” powstała podczas Lata w Mieście w Domu Kultury Zacisze.


Partnerzy:
Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej
Archiwum Państwowe – Archiwum Akt Nowych
Muzeum Powstania Warszawskiego