WYSTAWA: “Rodzina Korompayów. Tragiczne losy kapitana Emanuela Aldowara Korompaya oraz jego rodziny oczami córki Ireny”

20 kwietnia 2023 r. Instytucie Polskim w Budapeszcie została otwarta wystawa Rodzina Korompayów. Tragiczne losy kapitana Emanuela Aldowara Korompaya oraz jego rodziny oczami córki Ireny.

Emanuel Korompay był oficerem wojska polskiego, który we wrześniu 1939 r. jako oficer Wojska Polskiego walczył we wrześniu w obronie Polski. Po 17 września 1939 r. został wzięty do niewoli rosyjskiej. Przebywał w obozie w Starobielsku i rozstrzelany w Charkowie. Jego córka Marta zginęła we września 1939 w czasie obrony Warszawy jako sanitariuszka pod gruzami Hotelu Europejskiego jako sanitariuszka. Jej matka Mieczysława zmarła na tyfus w obozie w Auschwitz. Młodsza córka Elżbieta, za działalność w konspiracji została aresztowana i zginęła w czasie przesłuchania w al. Szucha 25.

Na uroczystość przybyli liczni członkowie rodziny Korompayów. Brali w niej udział również przedstawiciele polskich instytucji. Muzeum Katyńskie reprezentował dr Bartłomiej Bydoń, Mauzoleum Walki i Męczeństwa – filię Muzeum Niepodległości w Warszawie Andrzej Kotecki. Byli również obecni Magdalena i Artur Kretowie, którzy spowodowali wydanie wspomnień jedynej ocalałej córki Ilony.

W otwarciu uczestniczyli liczni obywatele węgierscy, którzy zainteresowali się tą historią i wystawą o niej opowiadającą. Po wernisażu odbyło się spotkanie w trakcie którego została opowiedziana historia Emanuela Korompaya w kontekście jego śmierci w Charkowie oraz wykładu na temat Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha 25.

Organizator: Lengyel Intézet
Współorganizator: Polski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy
Partnerzy: Muzeum Katyńskie, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Ambasada RP w Budapeszcie, Ambasada Węgier w Warszawie

Więcej o wydarzeniu: https://instytutpolski.pl/budapest/pl/2023/04/12/rodzina-korompayow-otwarcie-wystawy