WYSTAWA: “OTO DNI KRWI I CHWAŁY – REDUTA ORDONA I RAKIETNICY KRÓLESTWA POLSKIEGO”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “OTO DNI KRWI I CHWAŁY – REDUTA ORDONA I RAKIETNICY KRÓLESTWA POLSKIEGO”, który odbędzie się 10 listopada w Galerii Brama Bielańska.

Ekspozycja podzielona jest na dwa bloki tematyczne.

Pierwsza część prezentuje zagadnienia związane z początkiem rakietnictwa polskiego, wykorzystywanego do działań zbrojnych w 1 poł. XIX wieku. Ukazane są sylwetki najważniejszych postaci związanych z tą dziedziną artylerii, prezentowany jest warsztat, w którym produkowano pierwsze rakiety oraz rekonstrukcje dziewiętnastowiecznych pocisków.

Druga część wystawy opowiada historię walk, w trakcie Bitwy o Warszawę 6.09.1831 r., wojsk polskich i rosyjskich na Reducie Ordona. Możemy dziś odtworzyć przebieg tego starcia na podstawie znalezisk z badań archeologicznych prowadzonych na reducie przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Obiekty prezentowane na ekspozycji ukazują militaria oraz przedmioty osobiste poległych żołnierzy. Zaprezentowana jest również sylwetka bohatera wspomnianej batalii Konstantego Juliana Ordona.

Na wystawie są pokazane także eksponaty pozyskane w wyniku współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Wystawa przygotowana przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

10 listopada 2022 roku, godzina 14.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej