Dziś w Muzeum Sztuki w Łodzi (ms2 w Manufakturze) otwarta zostanie wystawa „Jerzy Krawczyk – Myszy i ludzie”. Na czasowej ekspozycji prezentowane są 3 obrazy ze zbiorów Muzeum Niepodległości z czego niezwykle się cieszymy.
Obrazy z naszych zbiorów to:
Wszystkie trzy nawiązują do tematu zagłady. „Aufpassen Mutti” (uważaj mamo) oraz „Wrzesień” wypełnione są obwieszczeniami i wycinkami z gazet. Artysta chciał w ten sposób pokazać zarówno indywidualne, jak i zbiorowe tragedie z czasów wojny. Trzeci obraz, noszący tytuł „Totenbestattung” (grzebanie zmarłych), jednoznacznie pokazuje miejsce pochówku ofiar zagłady. Oto ubrani w niemieckie mundury mężczyźni bez twarzy strzegą pieców krematoryjnych. Ich skrzyżowane na piersiach ręce trzymają narzędzia tortur.
Obrazy były już prezentowane w Zachęcie na wystawie „Jerzy Krawczyk. Gra o wszystko”. Wystawa w Łodzi nosi tytuł: „Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie”. Ekspozycje nie są tożsame, choć mają wspólny katalog, w którym znalazły się reprodukcje zarówno tych jak i innych obrazów artysty pochodzących z naszych zbiorów.
Jerzy Krawczyk (1921-1969) to niezwykle ciekawy twórca. Należał do grupy polskich malarzy realistów. Swoją artystyczną edukację rozpoczynał w Szkole Rysunku i Malarstwa. W 1938 roku wyjechał do Wiednia w celu doskonalenia umiejętności. W czasie wojny przebywał w obozie jenieckim w Dortmundzie. Po wojnie swoje prace wystawił w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi i został przyjęty do Związku Plastyków. Później podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, ale szybko je przerwał. W 1947 rozpoczął pracę jako rysownik w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie pracował do końca życia. Samobójcza śmierć 5 lipca 1969 roku pozostaje dla badaczy zagadką. Na pewno ogromny wpływ na życie Krawczyki miały przeżycia wojenne.
Jerzy Krawczyk prezentował obrazy na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 1962 brał udział w ogólnopolskich wystawach malarzy realistów w warszawskiej Zachęcie. W 1967 reprezentował Polskę na Biennale w São Paulo.
Fakt, że na drugiej w tym roku, a jednocześnie kolejnej tak wielkiej i ważnej wystawie poświęconej Jerzemu Krawczykowi; znalazły się aż trzy jego obrazy, stanowiące cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Niepodległości niezwykle nas cieszy, gdyż są to obiekty, które poza naszą placówką po raz ostatni były prezentowane publicznie na wystawie „Przeciw faszyzmowi” w 1970 roku, a więc przeszło 50 lat temu…
Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi ms2 przy ul. Ogrodowej 19 będzie otwarta do 25 września 2022 roku.
1 lipca 2022 roku
Muzeum Sztuki w Łodzi ms2
Ogrodowa 19
Łódź
Na zdjęciach szczęśliwa kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości Małgorzata Karolina Piekarska ze „swoimi podopiecznymi” podczas przygotowywania przez Muzeum Sztuki w Łodzi ekspozycji „Jerzy Krawczyk. Myszy i ludzie.”