WYSTAWA: „Najtrudniej cierpieć” w Galerii W-Z


Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy w Galerii W-Z, gdzie 14 listopada 2022 r otworzyliśmy wystawę pt. „Najtrudniej cierpieć”. Wystawa ukazuje dzieje gmachu w alei Szucha 25 i stanowi zwieńczenie zadania „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa”, zrealizowanego w okresie od grudnia roku 2021 do marca 2022.

„Najtrudniej cierpieć” – to słowa z inskrypcji pozostawionej przez anonimowego więźnia na ścianie celi numer 6 aresztu gestapo, który w latach 1939–1944 niemieccy okupanci urządzili w przyziemiu gmachu przedwojennego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w alei Szucha 25. Napis „Łatwo jest mówić o Polsce / Trudniej dla niej pracować / Jeszcze trudniej umrzeć / A najtrudniej cierpieć” traktujemy dziś jako swoiste motto Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które pielęgnuje pamięć o tym szczególnym miejscu. Jednym z najlepiej zachowanych miejsc niemieckiej nazistowskiej kaźni Polaków w Warszawie.
Zachęcamy do obejrzenia filmów o realizacji zadania „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa”: https://youtu.be/uJFAB8fd6q0 (część I), https://www.youtube.com/watch?v=ugw2ixykD40 (część II).

Galeria W-Z znajduje się u podnóża schodów ruchomych łączących aleję „Solidarności” z placem Zamkowym.

Zadanie „Konserwacja tynków z inskrypcjami w celach więziennych w Mauzoleum Walki i Męczeństwa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.od 14 listopada 2022 roku
Galeria W-Z
podnóże schodów ruchomych łączących
aleję „Solidarności” z placem Zamkowym


__________________________________________________________________________________________________________