Wystawa: “Dla szczęśliwej przyszłości naszych dzieci. Motyw dziecka w polskim plakacie i drukach propagandowych w latach 1945-1956”


Zapraszamy na wernisaż wystawy “Dla szczęśliwej przyszłości naszych dzieci. Motyw dziecka w polskim plakacie i drukach propagandowych w latach 1945-1956”, który odbędzie się w środę, 25 maja 2022 roku, o godz. 13.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie).

1 czerwca świętujemy w Polsce Dzień Dziecka. To święto, obchodzone już w latach 20-tych XX wieku, na nowo odżyło w 1950 roku w związku ze zbieraniem podpisów pod apelem sztokholmskim, rozumianym jako deklaracja poparcia polityki ZSRR. W Polsce Ludowej silnie upolityczniony Dzień Dziecka był więc wykorzystywany instrumentalnie. Jego oprawa graficzna stała się jednym z oręży ówczesnej propagandy. Z tego powodu Dzień Dziecka był tematem chętnie podejmowany przez artystów specjalizujących się w sztuce plakatu. Równie interesująco jest przedstawiana przez nich postać dziecka w wielu innych kontekstach i rolach.

Na wystawie prezentujemy wybór obiektów z kolekcji Muzeum Niepodległości w Warszawie, z podziałem na cztery bloki tematyczne: Wojna i pokój, Propaganda i polityka, Wychowanie oraz Święta okolicznościowe i państwowe.

Wystawa potrwa do 31 lipca 2022 r.

25 maja 2022 roku (środa), godz. 13.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

Galeria Plakatu

ul. Skazańców 25
Warszawa