Wernisaż wystawy „MOGIŁY POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH. FOTOGRAFIE ZDZISŁAWA MALINOWSKIEGO”.

W piątek 12 stycznia 2018 r. o g. 13.00

zapraszamy na wernisaż wystawy

MOGIŁY POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH.

FOTOGRAFIE ZDZISŁAWA MALINOWSKIEGO

Galeria Brama Bielańska

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej

(oddział Muzeum Niepodległości)

ul. Czujna

Wystawę można oglądać

od 10 stycznia do 4 marca 2018 r.

Uwiecznione na zdjęciach mogiły uczestników zrywu, który rozpoczął się 22 stycznia 1863 r. Zdzisław Malinowski odnalazł kilkaset takich grobów. Przy okazji zarejestrował podobizny (fotografie na porcelanie) powstańców sprzed 155 lat.

Autor zdjęć, z zawodu radca prawny, jest absolwentem II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Studium Prawnej Problematyki Handlu Zagranicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Działa w organizacjach pozarządowych. Jako fotograf zajmuje się pejzażem, architekturą, dokumentacją historyczną. Interesują go dzieje Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Był współorganizatorem wystawy fotograficznej podczas Pierwszych Dni Kultury Polskiej na Żmudzi w 2004 r., współautorem wystawy „Kłajpeda – 2004” w BWA w Częstochowie. Jego wystawa „Powstanie Styczniowe – mogiły i miejsca pamięci” prezentowana była w latach 2016–2017 w Muzeum Regionalnym w Radomsku, Muzeum Częstochowskim i Centrum Kultury w Trzebini.

Na zdjęciach: groby odnalezione przez Zdzisława Malinowskiego oraz mapki terenów, na których fotografował mogiły.