WERNISAŻ: Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka “Wołyń”

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy: Portret z wierszy i pamięci. Grupa Poetycka “Wołyń”.Wystawa poświęcona jest i stanowi promocję polskich poetów Grupy Poetyckiej „Wołyń”, żyjących i tworzących na Wołyniu w okresie międzywojennym XX wieku. Obecnie są to tereny obwodów rówieńskiego, wołyńskiego i tarnopolskiego.Autorem wystawy jest Lech Wojciech Szajdak, syn Stefana Szajdaka współzałożyciela Grupy Poetyckiej „Wołyń”. Grupa powstała z inicjatywy Czesława Janczarskiego. Współzałożycielami byli następujący poeci: Wacław Iwaniuk, Stefan Szajdak oraz Zygmunt Jan Rumel. W późniejszym okresie do grupy dołączyli: Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Władysław Milczarek, Jan Śpiewak, Stefan Bardczak, Bazyli Podmajstrowicz oraz Zofia Wierzbicka.

Materiał wystawienniczy składa się z 17 plansz w wersji polsko-ukraińskiej, które symbolizują członków Grupy Poetyckiej „Wołyń”, przybliżają ich najważniejsze dokonania i zawierają fragmenty ich wierszy, dzięki czemu plansze stanowią funkcję narratora opowieści o poetach Grupy i ich spuściźnie poetyckiej. Ponadto interesującym elementem wystawy są tomiki poezji członków Grupy oraz obrazy malarskie z Wołynia.

Autorowi wystawy udało się zebrać unikatowe tomiki poezji (niekiedy wydania kolekcjonerskie) członków Grupy opublikowane w Polsce, Francji, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii zarówno w okresie międzywojennym i powojennym. Natomiast oryginalne obrazy malarskie z Wołynia przybliżają tamten miniony świat.Ważnym przesłaniem wystawy jest tworzenie porozumienia między obu narodami – polskim i ukraińskim oraz prezentowania wartości o charakterze wielowymiarowym uformowanym przez wspólne dziedzictwo historyczne.

23 marca 2023 roku, godzina 17.00
Muzeum Niepodległości