WERNISAŻ: Historia w portretach zapisana

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pt. “Historia w portretach zapisana”, który odbędzie się 12 października 2022 roku w Galerii Brama Bielańska. Wystawa jest podsumowaniem 40 lat pracy twórczej Zdzisława Kruszyńskiego.

Zdzisław Kruszyński jest artystą z 40 letnim stażem w branży artystycznej. Brał udział w ponad 100 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach na 5 kontynentach. Studiował na ASP w Gdańsku, od lat 80. wystawiał pracę na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku. Od lat 90 silnie promuje kulturę w województwie mazowieckim. Odznaczony w 1995 roku tytułem Zasłużony Działacz Kultury przez Ministra Kultury i Sztuki. Posiadacz tytułu Zasłużony dla Miasta Mławy. Związany artystycznie z subregionem ciechanowskim i północnym Mazowszem. W Muzeum Niepodległości zaprezentuje wykonane przez siebie portrety zarówno osób wybitnych w historii Polski jak Józef Piłsudski, Gabriel Narutowicz, Maria Konopnicka, Mikołaj Kopernik, jak i postaci związanych z lokalną historią swojego mikroregionu jak dr Józef Longin Ostaszewski, lekarz, historyk, propagator wiedzy o północnym Mazowszu i Mazurach Pruskich, Zuzanna Morawska, działaczka oświatowa i pisarka, autorka legendy o Mławie, a także osoby związane emocjonalnie z autorem jak Janusz Królik, nieżyjący, były dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Wystawie towarzyszy katalog wydany przez wydawnictwo Muzeum Niepodległości. Katalog jest dostępny w dziale Publikacje oraz w księgarni naszego Muzeum.

12 października 2022, godzina 12.00
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej