Muzeum w Galerii – Galeria w Muzeum

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na wystawę pt. Życie codzienne kobiet w 20-leciu międzywojennym na łamach Tygodnika Ilustrowanego, która od 1 lipca 2021 roku prezentowana jest w Galerii Mokotów w Warszawie. Jest to druga inicjatywa wystawiennicza powstała w ramach projektu Muzeum w Galerii – Galeria w Muzeum zainaugurowanego przez naszą instytucję w 2020 roku.

Inspiracją dla powstania wystawy były zbiory Biblioteki Naukowej Muzeum Niepodległości, w której to znajduje się bogaty zbiór Tygodnika Ilustrowanego – warszawskiego czasopisma, które od 1859 roku stało na straży polskiej kultury.

Za pomocą powstałych kolaży chcemy pokazać jak wyglądała prasa niespełna 100 lat temu, czym interesowali się czytelnicy i jaką rolę pełniły w niej kobiety. Prezentujemy między innymi reklamy prasowe, zgrupowane w kategoriach: uroda, moda, kultura, kulinaria i rozmaitości.

Dowiemy się między innymi kto pojawiał się na okładkach, jak działał w tamtych czasach tak zwany marketing wpływu, kiedy jeszcze nikt nie słyszał o Internecie oraz czym jest aparat do formowania nosa Zollo-Punkt.

Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2021 roku.

Fot. Galeria Mokotów