“Józef Piłsudski w kolorze” – wystawa

01-532, Warszawa

(wjazd od Wisłostrady)

Mirek Szponar
Przez wiele lat był fotoreporterem i fotografem. Od 4 lat zajmuje się kolorowaniem i rekonstrukcją archiwalnych zdjęć. Do pracy używa programów graficznych. Sam proces przygotowania zdjęcia
do koloryzacji w zależności od stopnia zniszczenia i zabrudzenia, trwa od 1 do kilkunastu godzin. Nałożenie kolorów to kolejne kilka do kilkunastu godzin, w zależności od ilości kolorowanych elementów. Równie istotną częścią koloryzacji jest wyszukiwanie najbardziej prawdopodobnych kolorów. O ile kolory mundurów i odznaczeń polskich są dość dobrze opisane w wielu publikacjach, to często występują pewne niewiadome. To są kolejne godziny poszukiwań. Dlatego współpracuje też ze specjalistami od mody XIX i początku XX wieku, od których otrzymuje informacje o trendach w modzie i kolorach z tamtego okresu. Największym problemem, jest kolor oczu. Tu zdaję się tylko na własną intuicje.