Józef Piłsudski w ciekawej odsłonie

Józef Piłsudski, żołnierz, polityk, mąż stanu. Przez jednych gloryfikowany, przez innych krytykowany, wciąż intryguje i budzi nawet skrajnie różne emocje. Jedni widzą w nim twórcę niepodległego państwa polskiego, symbol walki o Polskę, inni krytykują za niemal wszystkie podejmowane decyzje. Jedni nie mają wręcz umiaru w gloryfikowaniu jego czynów, inni przypisują mu najcięższe przewinienia. Od dziesięcioleci biała i czarna legenda Piłsudskiego wciąż splatają się ze sobą.

Niezależnie jednak od tych ocen, Piłsudski był za życia i pozostał jedną z najważniejszych postaci w historii Polski. Jego kult wywarł ogromny wpływ na świadomość narodową, a tworzona i rozbudowywana legenda kształtowała kolejne pokolenia Polaków.Jego barwne życie przypadające na lata walki o niepodległość i budowania Polski odrodzonej zawsze budziło zainteresowanie.

W kolejną rocznicę śmierci Komendanta, Naczelnika i Marszałka Muzeum Niepodległości odjęło się trudnego zadania ukazania go w nieco innej odsłonie. Mamy nadzieję, że – zgodnie z tytułem – ciekawej.

Wybrane fragmenty biografii zostały zilustrowane piłsudczanami ze zbiorów Muzeum. Liczymy, że prezentowane od dziś do końca maja kolejne obiekty opatrzone opisem zainspirują do bliższego poznania tej postaci, do szerszego zainteresowania się historią, a także do uważnego przyjrzenia się bogatym zbiorom Muzeum Niepodległości.