Muzeum Więzienia Pawiak
czwartek 4 maja 2017 r. o g. 12.00
Prezentacja w cyklu
Galeria Jednego Obiektu:
Droga zagłady
rzeźba autorstwa Zofii Pociłowskiej
materiał: terakota i drewno
czas powstania: 1991–1993
zbiory Muzeum Niepodległości w Warszawie, nr inw: Rz. 241
Zofia Pociłowska-Kann urodziła się 3 marca 1920 roku w Charkowie. Rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, lecz wybuch wojny pokrzyżował jej plany. W roku 1940 wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. Była kurierką w Warszawie, później działała w konspiracji na terenie wschodniego Generalnego Gubernatorstwa. Aresztowana 19 marca 1941 r. w podwarszawskim Ursusie, została przewieziona na Pawiak, a następnie do więzienia na Zamku w Lublinie. Po śledztwie i przesłuchaniach została skazana na karę śmierci i 23 września 1941 r. wysłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obozie podjęła pierwsze próby rzeźbiarskie. W ukryciu robiła miniaturowe rzeźby z trzonków od szczoteczek do zębów, guzików, kawałków drewna; w języku obozowym rzeźby te nazywano „sabotażykami”. W roku 1945 wróciła do Warszawy, gdzie zapisała się na Wydział Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała w pracowni prof. Tadeusza Breyera. W czerwcu 1954 r. ukończyła studia u prof. Mariana Wnuka.
W dorobku artystycznym ma m.in. opracowanie plastyczne oraz rzeźbę dla polskiego pawilonu muzeum obozu w Ravensbruck; duże realizacje parkowe w Rusinowej koło Wałbrzycha (rzeźby w parku Pałacu Tielschów) i w Wałbrzychu: Starodzieje, Słoneczko; realizacje pomnikowe w Warszawie: obelisk ku czci ofiar Pawiaka (Muzeum Więzienia Pawiak), w Inowrocławiu: pomnik Powstańca Wielkopolskiego, we Włodawie: pomnik Bohaterom II Wojny Światowej, w Magdalence (las sękociński): pomnik „Pamięci rozstrzelanych” w 1942 roku więźniów z Pawiaka i Ravensbrück. Wykonywała prace konserwatorskie w Warszawie, w Bejscach (Kaplica Firlejów w Kościele Św. Mikołaja), Pińczowie, Kazimierzu Dolnym, na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie.
Jest autorką wielu rzeźb kameralnych oraz portretów, w których wykorzystuje różnorodny materiał: korę, ceramikę, szkło, kamień. Pisze wiersze. Brała udział w wystawach krajowych i zagranicznych. Jej rzeźby znajdują się w Izraelu, Niemczech, Szwecji, USA.
Wybór i prezentacja obiektu: Joanna Gierczyńska
Promocja: dział promocji Muzeum Niepodległości w Warszawie