Finisaż wystawy “Dla szczęśliwej przyszłości naszych dzieci. Motyw dziecka w polskim plakacie i drukach propagandowych w latach 1945-1956”

Zapraszamy na finisaż wystawy “Dla szczęśliwej przyszłości naszych dzieci. Motyw dziecka w polskim plakacie i drukach propagandowych w latach 1945-1956”, który odbędzie się w piątek, 23 września 2022 roku, o godz. 14.00 w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie).

W Polsce Ludowej silnie upolityczniony Dzień Dziecka był wykorzystywany instrumentalnie. Jego oprawa graficzna stała się jednym z oręży ówczesnej propagandy. Z tego powodu Dzień Dziecka był tematem chętnie podejmowanym przez artystów specjalizujących się w sztuce plakatu. Równie interesująco jest przedstawiana przez nich postać dziecka w wielu innych kontekstach i rolach.

Na wystawie zaprezentowano wybór obiektów z kolekcji Muzeum Niepodległości w Warszawie, z podziałem na cztery bloki tematyczne: Wojna i pokój, Propaganda i polityka, Wychowanie oraz Święta okolicznościowe i państwowe.