FINISAŻ: wystawa plenerowa „Gabriel Narutowicz (1865-1922) – pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie wyboru i śmierci”

9 grudnia 1922 roku Zgromadzenie Narodowe wybrało Gabriela Narutowicza na pierwszego Prezydenta odrodzonej Polski, który zaledwie tydzień później zginął od kuli zamachowca podczas otwarcia wystawy w galerii „Zachęta”. Setna rocznica tych wydarzeń stała się impulsem do przygotowania wystawy upamiętniającej tą niezwykle ważną dla historii Polski osobę. Na ośmiu planszach zostały zaprezentowane zdjęcia i dokumenty pochodzące w większości ze zbiorów Muzeum Niepodległości. Przybliżają one karierę naukową i polityczną Gabriela Narutowicza zanim został Prezydentem, krótki okres sprawowania najważniejszego urzędu w państwie, okoliczności tragicznej śmierci a także przebieg uroczystości pogrzebowych. Wystawę zamyka część ukazująca przykłady działań mających na celu upamiętnienie pierwszego Prezydenta, jakie były podejmowane w okresie II Rzeczypospolitej. Wystawa jest prezentowana przed Muzeum Niepodległości od dnia 6 grudnia 2022 roku. Finisaż wystawy odbędzie się 29 marca 2023 roku o godzinie 12:00. W trakcie tego wydarzenia zostanie zaprezentowany film „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

29 marca 2023 roku (środa), godzina 12.30
Muzeum Niepodległości