FINISAŻ: Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej

W dniu 15 stycznia 2023 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się finisaż wystawy ,,Skarby kresowej świątyni – dziedzictwo kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie na ziemi lubaczowskiej”.

Jak podaje tablica informacyjna – ideą wystawy była prezentacja – po raz pierwszy w tej formie – ocalonego na terenie powiatu lubaczowskiego dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich. Tworzące je zabytki znalazły się na terenie dzisiejszej Polski w wyniku powojennych granic państwowych i ekspatriacji ludności polskiej z dawnych Kresów Rzeczpospolitej w tym również ze Lwowa.

Warto podkreślić, iż w 1946 r. Lubaczów stał się stolicą Archidiecezji Lwowskiej jednakże z przyczyn politycznych Archidiecezja pozbawiona była określenia ,,lwowska”. Znalazło w niej schronienie wielu kapłanów a wśród nich ks. Józef Kłos ostatni proboszcz kościoła św. Marii Magdaleny. Jego to staraniem przeprowadzono ewakuację obiektów liturgicznego wyposażenia świątyni.

Obecnie kościół odzyskał funkcje liturgiczne tylko częściowo, pełniąc rolę instytucji kultury, w której odbywają się koncerty muzyki organowej i kameralnej.

Trwają starania o pełny jego zwrot Kościołowi rzymskokatolickiemu.

Po wystawie oprowadzał współautor Janusz Mazur. W części drugiej odbyło się seminarium, w którym głos zabrali: Piotr Zubowski, dyrektor Muzeum Kresów, ks. prof. dr hab. Józef Wołczański oraz dr Piotr Olechowski. Uroczystość zakończyła się kameralnym koncertem zespołu SEKUNDa.

Muzeum Niepodległości reprezentował dr Krzysztof Bąkała

__________________________________________________________________________________________________________